fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajDeweloperzy mogą zacząć zacierać ręce?

Deweloperzy mogą zacząć zacierać ręce?

Rośnie zdolność kredytowa Polaków, którzy dzisiaj mogą liczyć na kredyt hipoteczny o kilkadziesiąt procent wyższy niż w największym hipotecznym dołku.

Polacy mają coraz wyższą zdolność kredytową – wynika z wyliczeń eksperta firmy Hreit. Dzisiaj trzyosobowa rodzina dysponująca przeciętnymi zarobkami może liczyć nawet na 644 tys. złotych kredytu.

Wzrost zdolności kredytowej Polaków to efekt rosnących wynagrodzeń Polaków, ale też obniżek stóp procentowych. Aktualnie, żeby dostać 644 tys. zł kredytu hipotecznego, małżeństwo z jednym dzieckiem musi zarabiać co najmniej 10 tys. złotych miesięcznie. Jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stóp procentowych, taka sama rodzina mogła uzyskać 700 tys. złotych kredytu.

Potem gwałtowne zakręcanie kurków z kredytami spowodowało, że zdolność kredytowa spadła poniżej 400 tys. zł. Dziś wynik na poziomie 644 tys. złotych jest nie tylko o ponad 62 proc. wyższy niż w hipotecznym dołku, ale też już tylko o krok od tego sprzed cyklu podwyżek stóp procentowych

– powiedział ekspert Hreit Bartosz Turek.

Bartosz Turek zaznaczył, że dzisiaj olbrzymią popularnością cieszy się rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 procent” i aktualnie co tydzień podpisywane są umowy kredytowe przekraczające grubo miliard złotych. Według jego wyliczeń podpisane do tej pory umowy będą kosztować budżet państwa w 2024 roku nawet 450 mln złotych. W opinii eksperta program nadal będzie się cieszył popularnością, co jest dobrą wiadomością dla deweloperów, którzy mogą liczyć na olbrzymi popyt na mieszkania.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA