fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajDeweloperzy mogą zacząć zacierać ręce?

Deweloperzy mogą zacząć zacierać ręce?

Rośnie zdolność kredytowa Polaków, którzy dzisiaj mogą liczyć na kredyt hipoteczny o kilkadziesiąt procent wyższy niż w największym hipotecznym dołku.

Polacy mają coraz wyższą zdolność kredytową – wynika z wyliczeń eksperta firmy Hreit. Dzisiaj trzyosobowa rodzina dysponująca przeciętnymi zarobkami może liczyć nawet na 644 tys. złotych kredytu.

Wzrost zdolności kredytowej Polaków to efekt rosnących wynagrodzeń Polaków, ale też obniżek stóp procentowych. Aktualnie, żeby dostać 644 tys. zł kredytu hipotecznego, małżeństwo z jednym dzieckiem musi zarabiać co najmniej 10 tys. złotych miesięcznie. Jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stóp procentowych, taka sama rodzina mogła uzyskać 700 tys. złotych kredytu.

Potem gwałtowne zakręcanie kurków z kredytami spowodowało, że zdolność kredytowa spadła poniżej 400 tys. zł. Dziś wynik na poziomie 644 tys. złotych jest nie tylko o ponad 62 proc. wyższy niż w hipotecznym dołku, ale też już tylko o krok od tego sprzed cyklu podwyżek stóp procentowych

– powiedział ekspert Hreit Bartosz Turek.

Bartosz Turek zaznaczył, że dzisiaj olbrzymią popularnością cieszy się rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 procent” i aktualnie co tydzień podpisywane są umowy kredytowe przekraczające grubo miliard złotych. Według jego wyliczeń podpisane do tej pory umowy będą kosztować budżet państwa w 2024 roku nawet 450 mln złotych. W opinii eksperta program nadal będzie się cieszył popularnością, co jest dobrą wiadomością dla deweloperów, którzy mogą liczyć na olbrzymi popyt na mieszkania.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA