fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajDlaczego Polacy nie płacą alimentów?

Dlaczego Polacy nie płacą alimentów?

Ponad jedna czwarta Polaków w jakiś sposób próbuje usprawiedliwić ludzi, którzy nie płacą zasądzonych im alimentów.

28 proc. Polaków znajduje usprawiedliwienie dla osób, które nie płacą alimentów – wynika z raportu „Moralność finansowa Polaków 2023”, opublikowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Wśród takich osób przeważają mężczyźni.

Dokładnie 27,8 proc. Polaków usprawiedliwia niepłacenie alimentów. Wytłumaczenie dla migających się od alimentów częściej znajdują mężczyźni (37,8 proc.) niż kobiety (18,7 proc.). Najpewniej wynika to z faktu, że to właśnie panowie częściej muszą je płacić.

Polacy najczęściej usprawiedliwiają niepłacenie alimentów małymi dochodami i brakiem środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb osoby, która musi je płacić – na co wskazało aż 53 proc. ankietowanych. Inne argumenty to przekonanie, że alimenty nie zawsze zasądzane są sprawiedliwie (41 proc.) oraz pogląd, że niepłacenie alimentów to powszechna praktyka i każdy tak robi (6 proc.).

Odsetek osób usprawiedliwiających niepłacenie alimentów byłby niższy, gdyby nie społeczne przyzwolenie na taką postawę. Polega ono chociażby na tym, że pracodawcy wypłacają pracownikom część wynagrodzenia do ręki, by pomóc im uniknąć egzekucji komorniczej

– powiedział Marcin Czugan, prezes ZPF.

Cytowane przez ZPF dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazują, że zadłużenie alimentacyjne wobec Funduszu Alimentacyjnego (finansowanego przez Skarb Państwa) w ciągu ostatniego roku wzrosło o 3 mld zł i na koniec lipca 2023 r. przekroczyło 14,7 mld zł. Dłużników alimentacyjnych mamy w Polsce 292 tys., czyli o przeszło 25 tys. więcej niż rok temu. Ich średni dług to 50 tys. zł, a rekordzista zalega na… 912 tys. zł.

Źródło: ZPF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA