fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajDlaczego Polacy nie płacą alimentów?

Dlaczego Polacy nie płacą alimentów?

Ponad jedna czwarta Polaków w jakiś sposób próbuje usprawiedliwić ludzi, którzy nie płacą zasądzonych im alimentów.

28 proc. Polaków znajduje usprawiedliwienie dla osób, które nie płacą alimentów – wynika z raportu „Moralność finansowa Polaków 2023”, opublikowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Wśród takich osób przeważają mężczyźni.

Dokładnie 27,8 proc. Polaków usprawiedliwia niepłacenie alimentów. Wytłumaczenie dla migających się od alimentów częściej znajdują mężczyźni (37,8 proc.) niż kobiety (18,7 proc.). Najpewniej wynika to z faktu, że to właśnie panowie częściej muszą je płacić.

Polacy najczęściej usprawiedliwiają niepłacenie alimentów małymi dochodami i brakiem środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb osoby, która musi je płacić – na co wskazało aż 53 proc. ankietowanych. Inne argumenty to przekonanie, że alimenty nie zawsze zasądzane są sprawiedliwie (41 proc.) oraz pogląd, że niepłacenie alimentów to powszechna praktyka i każdy tak robi (6 proc.).

Odsetek osób usprawiedliwiających niepłacenie alimentów byłby niższy, gdyby nie społeczne przyzwolenie na taką postawę. Polega ono chociażby na tym, że pracodawcy wypłacają pracownikom część wynagrodzenia do ręki, by pomóc im uniknąć egzekucji komorniczej

– powiedział Marcin Czugan, prezes ZPF.

Cytowane przez ZPF dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazują, że zadłużenie alimentacyjne wobec Funduszu Alimentacyjnego (finansowanego przez Skarb Państwa) w ciągu ostatniego roku wzrosło o 3 mld zł i na koniec lipca 2023 r. przekroczyło 14,7 mld zł. Dłużników alimentacyjnych mamy w Polsce 292 tys., czyli o przeszło 25 tys. więcej niż rok temu. Ich średni dług to 50 tys. zł, a rekordzista zalega na… 912 tys. zł.

Źródło: ZPF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA