fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajDobre wieści dla osób szukających pracy

Dobre wieści dla osób szukających pracy

Prawie wszyscy pracodawcy w Polsce planują w tym roku otworzyć rekrutację. Firmy najczęściej chcą zatrudniać na etat.

Aż 90 proc. firm zaplanowało rekrutacje na rok 2024 – wynika z opublikowanego w środę raportu Hays Poland. Dla porównania, rok temu takie plany miało 87 proc. przedsiębiorstw.

Choć prawie wszystkie firmy planują rekrutację, to konieczność oszczędzania ogranicza skalę planowanych przez nie podwyżek oraz możliwości zabiegania o pracowników. Skutkiem tego mogą być trudności w pozyskiwaniu i zatrzymywaniu specjalistów w firmach.

Polska wciąż doświadcza luki kompetencji, a problem ten, zamiast maleć rośnie z każdym rokiem. W roku 2024 pracodawcy nie tylko spodziewają się trudności rekrutacyjnych, ale też nadal będą doświadczać dużej konkurencji w walce o doświadczonych specjalistów. Niewiele potrzeba, aby w momencie ożywienia gospodarczego w Polsce znów nastał rynek pracownika

– powiedział Alex Shteingardt, dyrektor zarządzający Hays Poland.

Zdaniem Shteingardta dużym wyzwaniem dla pracodawców będzie zatem dopasowanie strategii wynagrodzeń do aktualnych realiów, tak aby jednocześnie odpowiadała na potrzeby firm dążących do optymalizacji kosztów oraz umożliwiała im pozyskiwanie i retencję utalentowanych pracowników.

Zdecydowana większość firm ma zamiar rekrutować pracowników stałych – takie plany ma aż 80 proc. badanych. Nieznacznie wzrósł odsetek firm planujących zatrudnienie pracowników tymczasowych, bo rekrutację kontraktorów planuje 31 proc. podmiotów, a pracowników tymczasowych – 22 proc. Według analityków Hays Poland takie wskaźniki mogą świadczyć o bardziej elastycznych strategiach zatrudnienia w polskich firmach.

Najwięcej nowych ofert pracy będzie dotyczyło stanowisk w IT, a następnie w sprzedaży, produkcji oraz inżynierii. Strategie pracodawców uwzględniają również obszar finansów i księgowości, obsługi klienta oraz logistyki.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA