fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajDobre wieści dla osób szukających pracy

Dobre wieści dla osób szukających pracy

Prawie wszyscy pracodawcy w Polsce planują w tym roku otworzyć rekrutację. Firmy najczęściej chcą zatrudniać na etat.

Aż 90 proc. firm zaplanowało rekrutacje na rok 2024 – wynika z opublikowanego w środę raportu Hays Poland. Dla porównania, rok temu takie plany miało 87 proc. przedsiębiorstw.

Choć prawie wszystkie firmy planują rekrutację, to konieczność oszczędzania ogranicza skalę planowanych przez nie podwyżek oraz możliwości zabiegania o pracowników. Skutkiem tego mogą być trudności w pozyskiwaniu i zatrzymywaniu specjalistów w firmach.

Polska wciąż doświadcza luki kompetencji, a problem ten, zamiast maleć rośnie z każdym rokiem. W roku 2024 pracodawcy nie tylko spodziewają się trudności rekrutacyjnych, ale też nadal będą doświadczać dużej konkurencji w walce o doświadczonych specjalistów. Niewiele potrzeba, aby w momencie ożywienia gospodarczego w Polsce znów nastał rynek pracownika

– powiedział Alex Shteingardt, dyrektor zarządzający Hays Poland.

Zdaniem Shteingardta dużym wyzwaniem dla pracodawców będzie zatem dopasowanie strategii wynagrodzeń do aktualnych realiów, tak aby jednocześnie odpowiadała na potrzeby firm dążących do optymalizacji kosztów oraz umożliwiała im pozyskiwanie i retencję utalentowanych pracowników.

Zdecydowana większość firm ma zamiar rekrutować pracowników stałych – takie plany ma aż 80 proc. badanych. Nieznacznie wzrósł odsetek firm planujących zatrudnienie pracowników tymczasowych, bo rekrutację kontraktorów planuje 31 proc. podmiotów, a pracowników tymczasowych – 22 proc. Według analityków Hays Poland takie wskaźniki mogą świadczyć o bardziej elastycznych strategiach zatrudnienia w polskich firmach.

Najwięcej nowych ofert pracy będzie dotyczyło stanowisk w IT, a następnie w sprzedaży, produkcji oraz inżynierii. Strategie pracodawców uwzględniają również obszar finansów i księgowości, obsługi klienta oraz logistyki.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA