fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesResort rozwoju zapowiada deregulacje przepisów dla firm

Resort rozwoju zapowiada deregulacje przepisów dla firm

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma gotowy projekt, który zakłada deregulację przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman poinformował, że jego resort przygotował projekt ustawy, który zawiera pierwszy pakiet deregulacyjny. Business Insider Polska dodaje, że w planach są też wakacje od składek ZUS.

Wśród planowanych przez rząd zmian jest ogólnie pojęta stabilizacja prawa, która miałaby się odbyć przez ograniczenie liczby nowych przepisów oraz wydłużenie vacatio legis dla przedsiębiorców. Zgodnie z planem minimalna vacatio legis ma wynosić od trzech do sześciu miesięcy.

Jeśli natomiast chodzi o nowe przepisy, to resort rozwoju chce wprowadzić zasadę jeden za jeden, która będzie polegała na tym, aby na każdy nowy obowiązek jeden stary był usuwany. Kierownictwo ministerstwa rozwoju ma już zaplanowane spotkanie w tej sprawie z Radą Przedsiębiorczości. Władze mają także w planach skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorstw i informowanie o zakresie kontroli czy liście dokumentów.

Jeśli chodzi o wakacje od ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą, to minister Hetman zdradził, że odpowiedni projekt ma się pojawić jeszcze przed wakacjami. Zgodnie z planem najpierw jednak resort chce przeprowadzić konsultacje z ZUS, gdyż projekt musi być dobrze wyliczony. Minister Krzysztof Hetman dodał, że wakacje od ZUS mają dotyczyć tylko składki społecznej.

W 2024 roku składki na ZUS wzrosły o kilkanaście procent, a powodem jest wzrost płacy minimalnej. Według niedawnych wyliczeń „Faktu” obowiązkowe składki ZUS wzrosną w br. do 1976,68 zł (1732,58 zł w 2023 r.).

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA