fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajE-paragony oszczędnością dla biznesu

E-paragony oszczędnością dla biznesu

Polski biznes może sporo zaoszczędzić na wykorzystaniu systemu e-paragonów. Mowa tu o pieniądzach, ale też o czasie.

Dzięki e-paragonom nawet 80 proc. mogą wynosić oszczędności kosztowe na samym procesie fiskalizacji – wynika z szacunków witryny eparagony.pl. System pozwoli ciąć wydatki ponoszone na papier, energię, ale też serwisowanie i amortyzację urządzeń.

Co roku w Polsce marnowane jest ponad 30 mln litrów wody oraz wycinane są lasy o powierzchni 115 boisk piłkarskich – tylko po to, aby zamienić je na papierowe paragony, które przeważnie i tak lądują w śmietniku

– powiedział PAP Michał Kwieciński z eparagony.pl.

Poza oszczędnościami na papierze, prądzie i serwisie, które dla procesu fiskalizacji mogą wynieść od 50 do 80 proc., e-paragony oznaczają też oszczędności czasowe związane z przyspieszeniem transakcji. Jak jednak zaznaczył prezes Platformy Detalistów Cezary Pierzan, proces ten może się wydłużyć w przypadku, gdy konieczne będzie okazywanie stałego państwowego identyfikatora sprzedawcy, choć nie jest to konieczne przy wszystkich transakcjach.

E-paragony zaczęły być wystawiane w Polsce dopiero kilkanaście miesięcy temu i ich udział na tle paragonów papierowych nadal nie jest duży. Według informacji przekazanych przez Cezara Pierzana dzisiaj sami partnerzy Platformy Detalistów generują około miliona e-paragonów miesięcznie, ale dynamika wzrostu jest coraz większa. Pomaga temu fakt, że obowiązujące przepisy pozwalają bowiem na wydawanie ich za pośrednictwem aplikacji mobilnej napisanej przez dowolnego producenta oprogramowania.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA