fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajE-paragony oszczędnością dla biznesu

E-paragony oszczędnością dla biznesu

Polski biznes może sporo zaoszczędzić na wykorzystaniu systemu e-paragonów. Mowa tu o pieniądzach, ale też o czasie.

Dzięki e-paragonom nawet 80 proc. mogą wynosić oszczędności kosztowe na samym procesie fiskalizacji – wynika z szacunków witryny eparagony.pl. System pozwoli ciąć wydatki ponoszone na papier, energię, ale też serwisowanie i amortyzację urządzeń.

Co roku w Polsce marnowane jest ponad 30 mln litrów wody oraz wycinane są lasy o powierzchni 115 boisk piłkarskich – tylko po to, aby zamienić je na papierowe paragony, które przeważnie i tak lądują w śmietniku

– powiedział PAP Michał Kwieciński z eparagony.pl.

Poza oszczędnościami na papierze, prądzie i serwisie, które dla procesu fiskalizacji mogą wynieść od 50 do 80 proc., e-paragony oznaczają też oszczędności czasowe związane z przyspieszeniem transakcji. Jak jednak zaznaczył prezes Platformy Detalistów Cezary Pierzan, proces ten może się wydłużyć w przypadku, gdy konieczne będzie okazywanie stałego państwowego identyfikatora sprzedawcy, choć nie jest to konieczne przy wszystkich transakcjach.

E-paragony zaczęły być wystawiane w Polsce dopiero kilkanaście miesięcy temu i ich udział na tle paragonów papierowych nadal nie jest duży. Według informacji przekazanych przez Cezara Pierzana dzisiaj sami partnerzy Platformy Detalistów generują około miliona e-paragonów miesięcznie, ale dynamika wzrostu jest coraz większa. Pomaga temu fakt, że obowiązujące przepisy pozwalają bowiem na wydawanie ich za pośrednictwem aplikacji mobilnej napisanej przez dowolnego producenta oprogramowania.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA