fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajE-paragony oszczędnością dla biznesu

E-paragony oszczędnością dla biznesu

Polski biznes może sporo zaoszczędzić na wykorzystaniu systemu e-paragonów. Mowa tu o pieniądzach, ale też o czasie.

Dzięki e-paragonom nawet 80 proc. mogą wynosić oszczędności kosztowe na samym procesie fiskalizacji – wynika z szacunków witryny eparagony.pl. System pozwoli ciąć wydatki ponoszone na papier, energię, ale też serwisowanie i amortyzację urządzeń.

Co roku w Polsce marnowane jest ponad 30 mln litrów wody oraz wycinane są lasy o powierzchni 115 boisk piłkarskich – tylko po to, aby zamienić je na papierowe paragony, które przeważnie i tak lądują w śmietniku

– powiedział PAP Michał Kwieciński z eparagony.pl.

Poza oszczędnościami na papierze, prądzie i serwisie, które dla procesu fiskalizacji mogą wynieść od 50 do 80 proc., e-paragony oznaczają też oszczędności czasowe związane z przyspieszeniem transakcji. Jak jednak zaznaczył prezes Platformy Detalistów Cezary Pierzan, proces ten może się wydłużyć w przypadku, gdy konieczne będzie okazywanie stałego państwowego identyfikatora sprzedawcy, choć nie jest to konieczne przy wszystkich transakcjach.

E-paragony zaczęły być wystawiane w Polsce dopiero kilkanaście miesięcy temu i ich udział na tle paragonów papierowych nadal nie jest duży. Według informacji przekazanych przez Cezara Pierzana dzisiaj sami partnerzy Platformy Detalistów generują około miliona e-paragonów miesięcznie, ale dynamika wzrostu jest coraz większa. Pomaga temu fakt, że obowiązujące przepisy pozwalają bowiem na wydawanie ich za pośrednictwem aplikacji mobilnej napisanej przez dowolnego producenta oprogramowania.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA