fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNadchodzi fala podwyżek

Nadchodzi fala podwyżek

Zdecydowana większość polskich firm planuje podnieść ceny – wynika z raportu firmy Grant Thornton.

W najbliższym roku plany podniesienia cen ma aż 76 proc. średnich i dużych firm w Polsce. Raport Grant Thornton wykazał, że w stronę obniżek cen planuje pójść zaledwie 2 proc. przedsiębiorstw w naszym kraju.

„Wskaźnik netto (odsetek firm planujących podwyżki cen minus odsetek firm planujących obniżki) wynosi więc 74 pkt proc. To zdecydowanie najwyższy wynik w 11-letniej historii badania” – wyjaśniono w raporcie. „Dotąd wskaźnik skłonności firm do podnoszenia cen był silnie skorelowany z późniejszymi faktycznymi odczytami dynamiki cen” – dodano.

Analitycy Grant Thornton wskazują, że jeśli taka korelacja się utrzyma, to w najbliższych 12 miesiącach czeka nas wzrost inflacji średnio do ok. 16 proc., ale „biorąc pod uwagę, że dotąd w poszczególnych miesiącach 2022 r. średnia dynamika cen wynosiła 13,3 proc., oznaczałoby to, że pod względem spadku wartości siły nabywczej pieniądza byłby to rok jeszcze gorszy niż obecny, a poszczególne odczyty inflacji mogłyby niekiedy przebijać poziom nawet 20 proc.”.

Wśród 29 krajów objętych badaniem firmy Grant Thornton International tylko w trzech odnotowano wyższy odsetek średnich i dużych firm planujących podwyżki. Mowa tutaj o Argentynie (82 proc.), Nigerii (79 proc.) oraz Irlandii (77 proc.). Najniższe wyniki odnotowano natomiast w Azji, gdyż w Korei Płd. i Chinach odsetek ten nie przekracza 40 proc.

„Średni odsetek firm, które planują podnosić ceny w najbliższych 12 miesiącach, wzrósł przez ostatnie dwa lata z 32 proc. do 53 proc.” – wskazano w raporcie dodając, że w Polsce wzrost ten wyniósł z 40 proc. do 76 proc.

Według raportu rosnąca skłonność przedsiębiorców do podnoszenia cen to skutek m.in. wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego, które podnoszą ceny energii oraz transportu. Zaznaczono, że przy rosnącej inflacji i niskim bezrobociu rośnie presja ze strony pracowników na podwyżki płac, a pracodawcy muszą akceptować te podwyżki, więc rosną koszty pracy.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA