fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNadchodzi fala podwyżek

Nadchodzi fala podwyżek

Zdecydowana większość polskich firm planuje podnieść ceny – wynika z raportu firmy Grant Thornton.

W najbliższym roku plany podniesienia cen ma aż 76 proc. średnich i dużych firm w Polsce. Raport Grant Thornton wykazał, że w stronę obniżek cen planuje pójść zaledwie 2 proc. przedsiębiorstw w naszym kraju.

„Wskaźnik netto (odsetek firm planujących podwyżki cen minus odsetek firm planujących obniżki) wynosi więc 74 pkt proc. To zdecydowanie najwyższy wynik w 11-letniej historii badania” – wyjaśniono w raporcie. „Dotąd wskaźnik skłonności firm do podnoszenia cen był silnie skorelowany z późniejszymi faktycznymi odczytami dynamiki cen” – dodano.

Analitycy Grant Thornton wskazują, że jeśli taka korelacja się utrzyma, to w najbliższych 12 miesiącach czeka nas wzrost inflacji średnio do ok. 16 proc., ale „biorąc pod uwagę, że dotąd w poszczególnych miesiącach 2022 r. średnia dynamika cen wynosiła 13,3 proc., oznaczałoby to, że pod względem spadku wartości siły nabywczej pieniądza byłby to rok jeszcze gorszy niż obecny, a poszczególne odczyty inflacji mogłyby niekiedy przebijać poziom nawet 20 proc.”.

Wśród 29 krajów objętych badaniem firmy Grant Thornton International tylko w trzech odnotowano wyższy odsetek średnich i dużych firm planujących podwyżki. Mowa tutaj o Argentynie (82 proc.), Nigerii (79 proc.) oraz Irlandii (77 proc.). Najniższe wyniki odnotowano natomiast w Azji, gdyż w Korei Płd. i Chinach odsetek ten nie przekracza 40 proc.

„Średni odsetek firm, które planują podnosić ceny w najbliższych 12 miesiącach, wzrósł przez ostatnie dwa lata z 32 proc. do 53 proc.” – wskazano w raporcie dodając, że w Polsce wzrost ten wyniósł z 40 proc. do 76 proc.

Według raportu rosnąca skłonność przedsiębiorców do podnoszenia cen to skutek m.in. wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego, które podnoszą ceny energii oraz transportu. Zaznaczono, że przy rosnącej inflacji i niskim bezrobociu rośnie presja ze strony pracowników na podwyżki płac, a pracodawcy muszą akceptować te podwyżki, więc rosną koszty pracy.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA