fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajFatalna ocena polskiego systemu emerytalnego

Fatalna ocena polskiego systemu emerytalnego

Polska uplasowała się dopiero pod koniec trzeciej dziesiątki w rankingu obowiązujących na świecie systemów emerytalnych.

Polska zajęła 28. miejsce w zestawieniu Mercer CFA Institute Global Pension Index 2022, w którym oceniono łącznie 44 systemy emerytalne z całego świata – poinformowała „Rzeczpospolita”. Z roku na rok jest coraz gorzej, a do poprawienia mamy naprawdę sporo.

Polski system emerytalny zły, ale bez zaskoczeń

Dla celu rankingu zanalizowano, czy świadczenia emerytalne w danym kraju są na odpowiednim poziomie (adekwatność systemu), a także sprawdzano, czy system zachęt podatkowych sprzyja budowaniu oszczędności emerytalnych oraz przyglądano się, czy emerytury pochodzą z wielu źródeł. W sumie uwzględniono ponad 50 różnych czynników obrazujących istotne elementy poszczególnych systemów emerytalnych.

Najlepszy wynik uzyskał system emerytalny z Islandii, który zdobył 84,7 na 100 pkt., a tuż za nim uplasowały się Niderlandy z oceną na poziomie 84,6 punktów. Trzecie miejsce zajęła z kolei Dania z 82 pkt. Dla porównania – Polska uzyskała łącznie 57,5 pkt.

Ale taki wynik nie jest zaskoczeniem. Wystarczy spojrzeć na brak stabilności prawa, niski oraz zróżnicowany ze względu na płeć wiek emerytalny. Zgadzam się, że trzeba dbać o rozwój II i III filara, edukować i wyjaśniać, że należy dodatkowo oszczędzać

– ocenił cytowany w „Rzeczpospolitej” Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting.

Polska ma sporo do poprawy

Polski system emerytalny zakwalifikował się do piątej kategorii w siedmiostopniowej skali. Obok nas znalazły się tam takie państwa jak Arabia Saudyjska, Austria, Japonia, Korea Południowa oraz Włochy. „Rzeczpospolita” tłumaczy, że kraje z takim wynikiem mają pewne dobre cechy, ale też istotne braki i ryzyka, które powinny być wyeliminowane, bo zagrażają wypłacalności systemu.

Jeśli Polska chce poprawić swój system emerytalny, to musimy m.in. zwiększyć partycypację w takich programach jak PPE, PPK, IKE i IKZE, a także podnieść minimalne emerytury i aktywność zawodową społeczeństwa, głównie osób w wieku 55+.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA