fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajFatalna ocena polskiego systemu emerytalnego

Fatalna ocena polskiego systemu emerytalnego

Polska uplasowała się dopiero pod koniec trzeciej dziesiątki w rankingu obowiązujących na świecie systemów emerytalnych.

Polska zajęła 28. miejsce w zestawieniu Mercer CFA Institute Global Pension Index 2022, w którym oceniono łącznie 44 systemy emerytalne z całego świata – poinformowała „Rzeczpospolita”. Z roku na rok jest coraz gorzej, a do poprawienia mamy naprawdę sporo.

Polski system emerytalny zły, ale bez zaskoczeń

Dla celu rankingu zanalizowano, czy świadczenia emerytalne w danym kraju są na odpowiednim poziomie (adekwatność systemu), a także sprawdzano, czy system zachęt podatkowych sprzyja budowaniu oszczędności emerytalnych oraz przyglądano się, czy emerytury pochodzą z wielu źródeł. W sumie uwzględniono ponad 50 różnych czynników obrazujących istotne elementy poszczególnych systemów emerytalnych.

Najlepszy wynik uzyskał system emerytalny z Islandii, który zdobył 84,7 na 100 pkt., a tuż za nim uplasowały się Niderlandy z oceną na poziomie 84,6 punktów. Trzecie miejsce zajęła z kolei Dania z 82 pkt. Dla porównania – Polska uzyskała łącznie 57,5 pkt.

Ale taki wynik nie jest zaskoczeniem. Wystarczy spojrzeć na brak stabilności prawa, niski oraz zróżnicowany ze względu na płeć wiek emerytalny. Zgadzam się, że trzeba dbać o rozwój II i III filara, edukować i wyjaśniać, że należy dodatkowo oszczędzać

– ocenił cytowany w „Rzeczpospolitej” Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting.

Polska ma sporo do poprawy

Polski system emerytalny zakwalifikował się do piątej kategorii w siedmiostopniowej skali. Obok nas znalazły się tam takie państwa jak Arabia Saudyjska, Austria, Japonia, Korea Południowa oraz Włochy. „Rzeczpospolita” tłumaczy, że kraje z takim wynikiem mają pewne dobre cechy, ale też istotne braki i ryzyka, które powinny być wyeliminowane, bo zagrażają wypłacalności systemu.

Jeśli Polska chce poprawić swój system emerytalny, to musimy m.in. zwiększyć partycypację w takich programach jak PPE, PPK, IKE i IKZE, a także podnieść minimalne emerytury i aktywność zawodową społeczeństwa, głównie osób w wieku 55+.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA