fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesFirmy wciąż narzekają na koszty pracownicze

Firmy wciąż narzekają na koszty pracownicze

Rosnące koszty pracownicze nadal są największą barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Większość firm wskazuje rosnące koszty pracownicze, jako główną barierę prowadzenia działalności w Polsce – wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż w grudniu ubiegłego roku był to również najczęściej wskazywany problem.

W styczniu 2024 r. aż 70 proc. firm wskazało, że główną barierą ich działalności są koszty pracownicze. To o 3 pkt. proc. więcej niż w miesiąc temu. Polskie firmy przewidują, że będzie to główny czynnik wywierający wpływ na decyzje biznesowe w tym roku.

Duże znaczenie w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstw będzie miał także słaby popyt na produkty i usługi. Silny wpływ słabego popytu przewiduje 44 proc. przedsiębiorców. Kolejny czynnik o dużym wpływie na decyzje biznesowe to wdrażanie zielonej transformacji gospodarki. Blisko jedna trzecia (31 proc.) przedsiębiorców mówi o silnym wpływie tego czynnika

– napisano w opracowaniu.

Polscy przedsiębiorcy zauważają również rosnące cyberzagrożenia, ale według nich wpływ tego czynnika na biznes będzie raczej słaby. Co piąta firma twierdzi, że silny wpływ na ich działalność będzie miała społecznie odpowiedzialna konsumpcja jako styl życia.

Mimo coraz powszechniejszej cyfryzacji i automatyzacji aż 49 proc. przedsiębiorców twierdzi, że robotyzacja będzie miała słaby wpływ na biznes, a tylko 12 proc. twierdzi, że rozwój sztucznej inteligencji silnie wpłynie na działalność firm.
Z kolei 53 proc. firm widzi słaby wpływ wdrożenia polityki migracyjnej na swoje funkcjonowanie.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA