fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaBiznesFirmy wciąż narzekają na koszty pracownicze

Firmy wciąż narzekają na koszty pracownicze

Rosnące koszty pracownicze nadal są największą barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Większość firm wskazuje rosnące koszty pracownicze, jako główną barierę prowadzenia działalności w Polsce – wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż w grudniu ubiegłego roku był to również najczęściej wskazywany problem.

W styczniu 2024 r. aż 70 proc. firm wskazało, że główną barierą ich działalności są koszty pracownicze. To o 3 pkt. proc. więcej niż w miesiąc temu. Polskie firmy przewidują, że będzie to główny czynnik wywierający wpływ na decyzje biznesowe w tym roku.

Duże znaczenie w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstw będzie miał także słaby popyt na produkty i usługi. Silny wpływ słabego popytu przewiduje 44 proc. przedsiębiorców. Kolejny czynnik o dużym wpływie na decyzje biznesowe to wdrażanie zielonej transformacji gospodarki. Blisko jedna trzecia (31 proc.) przedsiębiorców mówi o silnym wpływie tego czynnika

– napisano w opracowaniu.

Polscy przedsiębiorcy zauważają również rosnące cyberzagrożenia, ale według nich wpływ tego czynnika na biznes będzie raczej słaby. Co piąta firma twierdzi, że silny wpływ na ich działalność będzie miała społecznie odpowiedzialna konsumpcja jako styl życia.

Mimo coraz powszechniejszej cyfryzacji i automatyzacji aż 49 proc. przedsiębiorców twierdzi, że robotyzacja będzie miała słaby wpływ na biznes, a tylko 12 proc. twierdzi, że rozwój sztucznej inteligencji silnie wpłynie na działalność firm.
Z kolei 53 proc. firm widzi słaby wpływ wdrożenia polityki migracyjnej na swoje funkcjonowanie.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA