fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajFirmy turystyczne mogą starać się o pomoc

Firmy turystyczne mogą starać się o pomoc

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o uruchomieniu programu pomocowego dla firm z branży turystycznej.

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił program pożyczek na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej. Do rozdysponowania jest nawet 532 mln złotych, które w dużej mierze pochodzą z pieniędzy europejskich.

Jak wyjaśniła minister funduszy i polityki regionalnej, z preferencyjnych pożyczek będą mogli skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy z branży turystycznej z Polski Wschodniej, a mianowicie z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Środkami ma zarządzać Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z samorządami.

Bank Gospodarstwa Krajowego wdraża pożyczki dla przedsiębiorców z branży turystycznej w Polsce Wschodniej już po raz trzeci – w kolejnej perspektywie UE. Dzięki realizowanym z pożyczek inwestycjom zwiększa się atrakcyjność turystyczna regionu. Rozwinięta turystyka napędza gospodarkę, dlatego są to inwestycje, które mają bezpośredni wpływ na sytuację ekonomiczną Polski Wschodniej. Teraz skala inwestycji może być jeszcze większa, ponieważ w nowej perspektywie wzrasta nie tylko maksymalna kwota pożyczki – do 1 mln zł, ale także łączny budżet projektu, który wynosi 532 mln zł, z czego 452,35 mln zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

– powiedział Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

Pożyczki na rozwój turystyki – szczegóły

Zgodnie z planem przedsiębiorcy wnioskujący o pomoc będą mogli uzyskać nawet milion złotych, a maksymalny okres spłaty wynosi 84 miesiące, czyli 7 lat. Co istotne, wysokość oraz terminy spłat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej, a jeden przedsiębiorca może zawnioskować nawet o dwie pożyczki. Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wiele innych przedsięwzięć wpisujących się w szeroko rozumianą branżę turystyczną.

Poza tym młode firmy, które prowadzą działalność nie dłużej niż trzy lata, będą mogły korzystać z dodatkowych preferencji. Podobnie będzie z inwestycjami komplementarnymi do szlaków turystycznych, jakie powstaną w ramach priorytetu V programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Źródło: BGK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA