fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaBiznesFirmy zaczną zmuszać do powrotu do biur?

Firmy zaczną zmuszać do powrotu do biur?

Zdecydowana większość firm na świecie chciałaby, żeby ich pracownicy wrócili do wykonywania swoich obowiązków z biur.

Miedzynarodowe badanie przeprowadzone przez WFH Research wykazało, że firmy na całym świecie chciałyby, żeby ich pracownicy wrócili do wykonywania pracy stacjonarnie – donosi „Rzeczpospolita”. Podobne nastroje panują wśród przedsiębiorstw w Polsce.

W kwietniu i maju 2023 roku najczęściej wyłącznie z domu pracowali Kanadyjczycy, bo 1,67 dnia w tygodniu. Kolejni byli Brytyjczycy (1,53 dnia) oraz Amerykanie (1,35 dnia). Dla porównania, średnia liczba pełnopłatnych dni pracy zdalnej na pracownika w Polsce to zaledwie 0,74.

Praca hybrydowa dominuje

Mimo takich wyników aktualnie najpopularniejszym deklarowanym modelem pracy w firmach na świecie jest praca hybrydowa, która obowiązuje w 92 proc. przedsiębiorstw. Drugie miejsce to praca w pełni zdalna, która uzyskała 4 proc. wskazań, a trzecie – z biura, która dotyczy 3 proc. firm. Jednocześnie aż 64 proc. firm już teraz zachęca pracowników do powrotu do biur, zaś 9 proc. jeszcze tego nie robi, ale ma zamiar. Takich planów nie ma natomiast 18 proc. ankietowanych przedsiębiorstw.

Szykuje się bój o pracę hybrydową. Choć firmy akceptują teraz model 4/1 (jeden dzień pracy w biurze), to w planach mają zwiększenie tego udziału do dwóch-trzech dni. Mogą jednak napotkać opór specjalistów; 26 proc. z nich chce pracować wyłącznie zdalnie, a 23 proc. dopuszcza obecność w biurze maksymalnie raz w tygodniu

– stwierdziła na łamach „Rz” Anna Jaglińska-Prawdzik, szefowa marketingu w Awareson.

Aktualnie opór pracowników na powrót do biur jest spory, ale według wypowiadającej się dla „Rzeczpospolitej” Magdaleny Warzybok z firmy doradczej Kincentric Poland pozycja przetargowa zatrudnionych ulega osłabieniu ze względu na pogorszenie koniunktury, które przekłada się na spadek liczby ofert pracy. Ekspertka podkreśla jednak, że Polska nie wróci już do powszechnej pracy w biurze, bo większy udział pracy zdalnej zapewniają wprowadzone w tym roku zmiany w Kodeksie pracy.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA