fbpx
piątek, 10 maja, 2024
Strona głównaBiznesFirmy zaczną zmuszać do powrotu do biur?

Firmy zaczną zmuszać do powrotu do biur?

Zdecydowana większość firm na świecie chciałaby, żeby ich pracownicy wrócili do wykonywania swoich obowiązków z biur.

Miedzynarodowe badanie przeprowadzone przez WFH Research wykazało, że firmy na całym świecie chciałyby, żeby ich pracownicy wrócili do wykonywania pracy stacjonarnie – donosi „Rzeczpospolita”. Podobne nastroje panują wśród przedsiębiorstw w Polsce.

W kwietniu i maju 2023 roku najczęściej wyłącznie z domu pracowali Kanadyjczycy, bo 1,67 dnia w tygodniu. Kolejni byli Brytyjczycy (1,53 dnia) oraz Amerykanie (1,35 dnia). Dla porównania, średnia liczba pełnopłatnych dni pracy zdalnej na pracownika w Polsce to zaledwie 0,74.

Praca hybrydowa dominuje

Mimo takich wyników aktualnie najpopularniejszym deklarowanym modelem pracy w firmach na świecie jest praca hybrydowa, która obowiązuje w 92 proc. przedsiębiorstw. Drugie miejsce to praca w pełni zdalna, która uzyskała 4 proc. wskazań, a trzecie – z biura, która dotyczy 3 proc. firm. Jednocześnie aż 64 proc. firm już teraz zachęca pracowników do powrotu do biur, zaś 9 proc. jeszcze tego nie robi, ale ma zamiar. Takich planów nie ma natomiast 18 proc. ankietowanych przedsiębiorstw.

Szykuje się bój o pracę hybrydową. Choć firmy akceptują teraz model 4/1 (jeden dzień pracy w biurze), to w planach mają zwiększenie tego udziału do dwóch-trzech dni. Mogą jednak napotkać opór specjalistów; 26 proc. z nich chce pracować wyłącznie zdalnie, a 23 proc. dopuszcza obecność w biurze maksymalnie raz w tygodniu

– stwierdziła na łamach „Rz” Anna Jaglińska-Prawdzik, szefowa marketingu w Awareson.

Aktualnie opór pracowników na powrót do biur jest spory, ale według wypowiadającej się dla „Rzeczpospolitej” Magdaleny Warzybok z firmy doradczej Kincentric Poland pozycja przetargowa zatrudnionych ulega osłabieniu ze względu na pogorszenie koniunktury, które przekłada się na spadek liczby ofert pracy. Ekspertka podkreśla jednak, że Polska nie wróci już do powszechnej pracy w biurze, bo większy udział pracy zdalnej zapewniają wprowadzone w tym roku zmiany w Kodeksie pracy.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA