fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajGdzie w Polsce pracuje się najciężej?

Gdzie w Polsce pracuje się najciężej?

W 2022 roku aż 6,5 proc. Polaków pracowało w ciężkich warunkach. W jakich regionach Polski warunki pracy są najtrudniejsze?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku 442 tys. pracowników w Polsce musiało wykonywać swoje obowiązki w ciężkich warunkach. Mowa tutaj o pracy w hałasie, pyłach rakotwórczych, gorącu lub zimnie albo przy substancjach chemicznych.

Analiza Personnel Service wykazała, że w ostatnich latach odsetek pracujących w ciężkich warunkach w Polsce spada. W 2010 roku było to bowiem 9,7 proc., a w 2017 roku – 7,7 proc.

Aktualnie najtrudniejsze warunki do pracy panują w województwie śląskim, gdzie narażony jest na nie co siódmy pracownik, a najbezpieczniejsze w mazowieckim, gdzie w złych warunkach pracuje co trzydziesta piąta osoba. Wynika to z tego, że na Śląsku ważną gałęzią jest niebezpieczne górnictwo, a na Mazowszu istotną rolę pełnią choćby usługi czy praca biurowa.

Na pracę w ciężkich warunkach są narażone osoby wykonujące zawody związane z górnictwem, hutnictwem, energetyką, chemią, budownictwem, przemysłem ciężkim, transportem, rolnictwem czy gospodarką komunalną. Liczba zatrudnionych w tych sektorach spada, co jest głównie związane z zieloną transformacją. Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę w każdym miejscu pracy kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są kluczowe. Ważne jest identyfikowanie czynników szkodliwych oraz odpowiednia profilaktyka

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Analiza wykazała również, że częściej w ciężkich warunkach pracują mężczyźni, bo w 2022 roku aż 82,3 proc. zatrudnionych w ciężkich warunkach stanowili panowie. Jeśli chodzi o panie, to najcięższe warunki do pracy dla nich panują w województwie łódzkim, gdzie co trzecia zatrudniona kobieta pracowała w warunkach zagrożenia.

Źródło: Personnel Service

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA