fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajGdzie w Polsce pracuje się najciężej?

Gdzie w Polsce pracuje się najciężej?

W 2022 roku aż 6,5 proc. Polaków pracowało w ciężkich warunkach. W jakich regionach Polski warunki pracy są najtrudniejsze?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku 442 tys. pracowników w Polsce musiało wykonywać swoje obowiązki w ciężkich warunkach. Mowa tutaj o pracy w hałasie, pyłach rakotwórczych, gorącu lub zimnie albo przy substancjach chemicznych.

Analiza Personnel Service wykazała, że w ostatnich latach odsetek pracujących w ciężkich warunkach w Polsce spada. W 2010 roku było to bowiem 9,7 proc., a w 2017 roku – 7,7 proc.

Aktualnie najtrudniejsze warunki do pracy panują w województwie śląskim, gdzie narażony jest na nie co siódmy pracownik, a najbezpieczniejsze w mazowieckim, gdzie w złych warunkach pracuje co trzydziesta piąta osoba. Wynika to z tego, że na Śląsku ważną gałęzią jest niebezpieczne górnictwo, a na Mazowszu istotną rolę pełnią choćby usługi czy praca biurowa.

Na pracę w ciężkich warunkach są narażone osoby wykonujące zawody związane z górnictwem, hutnictwem, energetyką, chemią, budownictwem, przemysłem ciężkim, transportem, rolnictwem czy gospodarką komunalną. Liczba zatrudnionych w tych sektorach spada, co jest głównie związane z zieloną transformacją. Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę w każdym miejscu pracy kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są kluczowe. Ważne jest identyfikowanie czynników szkodliwych oraz odpowiednia profilaktyka

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Analiza wykazała również, że częściej w ciężkich warunkach pracują mężczyźni, bo w 2022 roku aż 82,3 proc. zatrudnionych w ciężkich warunkach stanowili panowie. Jeśli chodzi o panie, to najcięższe warunki do pracy dla nich panują w województwie łódzkim, gdzie co trzecia zatrudniona kobieta pracowała w warunkach zagrożenia.

Źródło: Personnel Service

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA