fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajGdzie w Polsce pracuje się najciężej?

Gdzie w Polsce pracuje się najciężej?

W 2022 roku aż 6,5 proc. Polaków pracowało w ciężkich warunkach. W jakich regionach Polski warunki pracy są najtrudniejsze?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku 442 tys. pracowników w Polsce musiało wykonywać swoje obowiązki w ciężkich warunkach. Mowa tutaj o pracy w hałasie, pyłach rakotwórczych, gorącu lub zimnie albo przy substancjach chemicznych.

Analiza Personnel Service wykazała, że w ostatnich latach odsetek pracujących w ciężkich warunkach w Polsce spada. W 2010 roku było to bowiem 9,7 proc., a w 2017 roku – 7,7 proc.

Aktualnie najtrudniejsze warunki do pracy panują w województwie śląskim, gdzie narażony jest na nie co siódmy pracownik, a najbezpieczniejsze w mazowieckim, gdzie w złych warunkach pracuje co trzydziesta piąta osoba. Wynika to z tego, że na Śląsku ważną gałęzią jest niebezpieczne górnictwo, a na Mazowszu istotną rolę pełnią choćby usługi czy praca biurowa.

Na pracę w ciężkich warunkach są narażone osoby wykonujące zawody związane z górnictwem, hutnictwem, energetyką, chemią, budownictwem, przemysłem ciężkim, transportem, rolnictwem czy gospodarką komunalną. Liczba zatrudnionych w tych sektorach spada, co jest głównie związane z zieloną transformacją. Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę w każdym miejscu pracy kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są kluczowe. Ważne jest identyfikowanie czynników szkodliwych oraz odpowiednia profilaktyka

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Analiza wykazała również, że częściej w ciężkich warunkach pracują mężczyźni, bo w 2022 roku aż 82,3 proc. zatrudnionych w ciężkich warunkach stanowili panowie. Jeśli chodzi o panie, to najcięższe warunki do pracy dla nich panują w województwie łódzkim, gdzie co trzecia zatrudniona kobieta pracowała w warunkach zagrożenia.

Źródło: Personnel Service

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA