fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaForum inwestycjiGierkówka zmienia się w autostradę

Gierkówka zmienia się w autostradę

Gierkówka, czyli zbudowana jeszcze w latach 70. dwupasmowa droga ze Śląska do Warszawy, przechodzi do historii. Stara, miejscami niebezpieczna i uciążliwa do jazdy droga została przekształcona w autostradę łączącą Warszawę ze Śląskiem.

Budowa brakującego kawałka A1 to jedna z najważniejszych obecnie inwestycji drogowych w Polsce – której realizacja nabrała dużego tempa, a do końca 2021 ma zostać oddana do użytku kierowców. Wykonawca zapowiedział systematyczne przekazywanie kolejnych odcinków nowej, wschodniej jezdni – a teraz ma zostać oddany ostatni z nich. Wtedy ruch przeniesiony zostanie na nową jezdnię, a Gierkówka przejdzie do historii. Ukończenie budowy autostrady A1 pozwoli na bezpieczne i szybkie skomunikowanie południa Polski z północną częścią kraju. Fakt, że nowa autostrada ułatwi drogę do sąsiadów z południa, przyczyni się także do rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym.

– Po 30 latach „Gierkówka” kończy swój żywot. Przyjęło się mówić, że to towarzysz Edward Gierek zażyczył sobie takiej autostrady, aby mieć bliżej z pracy do domu. Oczywiście było to częścią większego i ambitniejszego projektu budowy autostrad i dróg ekspertowych w Polsce. Dzisiaj widzimy, że nic z tego nie wyszło – ponieważ ani ta droga do Warszawy nigdy nie dotarła, ani nie stała się autostradą czy też drogą główną – powiedział serwisowi eNewsroom Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

– Na drodze łączącej Warszawę i Katowice mieliśmy do czynienia ze skrzyżowaniami w poziomie – co sprawiało, że był to jeden z najniebezpieczniejszych odcinków. Fakt, że od razu powstają dwie jezdnie trzypasmowe realizowane w betonie, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jak na razie nie ma żadnych opóźnień, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem – więc autostrada A1 od południowej do północnej części zostanie ukończona kosztem około 3 mld złotych już pod koniec 2021 roku – przewiduje Furgalski.

Źródło: eNewsroom.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA