fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportPolskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.

Tylko w tym roku zamówienia na nowoczesne autobusy Solaris złożyły miejskie spółki z Włoch, Hiszpanii, Francji i  Niemiec. Wodorowe pojazdy trafią m.in. do niemieckich miast Düsseldorf (10 sztuk), Essen (19), Gross-Gerau (23) i Kolonii (20), hiszpańskiej Barcelony (36), włoskiej Mantui (5) oraz do francuskiej firmy Île-de-France Mobilités (22) realizującej zamówienia publiczne. Dodatkowo do Warszawy, Szczecina, rumuńskiego Gałacza oraz włoskiej Genui trafią też polskie autobusy na prąd

Hitem eksportowym Solarisa są autobusy z linii Urbino hydrogen, oznaczone numerami 12 i 18. Napędzane wodorem pojazdy mają zasięg do 350 kilometrów i mogą przewozić prawie 140 pasażerów. 

W 2023 roku Solaris sprzedał 1456 pojazdów, z czego ok. 80 proc. charakteryzowało się nisko- lub zeroemisyjnością. Przychody spółki w tym czasie sięgnęły 819 mln euro. Firma jest liderem na europejskim rynku autobusów z wodorowym lub bateryjnym napędem, gdzie wyprzedza takich producentów jak niemieckie przedsiębiorstwa MAN i Mercedes. 

W najbliższych latach Solaris chce też rozszerzyć swoją działalność i dostarczyć autobusy na rynki państw Ameryki Północnej. 

solarisbus.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

Taksówkarze też będą strajkować

Taksówkarze narzekają na zbyt niskie zarobki i mają zamiar strajkować. Pierwszą akcję protestacyjną zaplanowano w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA