fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaFinanse„Glapinflacja” – co to jest i ile wynosi?

„Glapinflacja” – co to jest i ile wynosi?

Skumulowana inflacja w Polsce, od kiedy prezesem Narodowego Banku Polskiego jest Adam Glapiński, wynosi już niemal 50 proc.

Ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju wyliczyli, że skumulowana inflacja od czerwca 2016 r. do maja 2023 r. wyniosła aż 47,6 proc. Oznacza to, że za prezesury Adama Glapińskiego w NBP ceny w Polsce co roku rosły średnio o 5,7 proc., podczas gdy cel inflacyjny to mniej więcej 2,5 proc.

W odpowiedzi na liczne głosy krytyki NBP rozpoczął kampanię „informacyjną” pod hasłem, że „obciążanie NBP i rządu winą za wysoką inflację to narracja Kremla”, w której wskazuje, że głównymi przyczynami inflacji są nie populistyczne decyzje rządu i luźna polityka pieniężna banku centralnego, który dbał o możliwość taniego zadłużania się przez państwo, lecz agresja rosyjska w Ukrainie oraz pandemia i jej skutki. Kampania ta jest kolejnym przypadkiem politycznego zaangażowania prezesa NBP oraz nieuprawnionego wykorzystywania zasobów państwa dla celów kampanii wyborczej

– napisano w komentarzu FOR.

FOR przypomniał, że inflacja była powyżej celu już przed wybuchem pandemii, gdyż na początku 2020 r. przekraczała 4 proc. Później NBP i Rada Polityki Pieniężnej, mimo rosnącej inflacji, nie decydowały się na podwyżki stopy referencyjnej, twierdząc że byłby to „szkolny błąd”. Wzrost stóp nastąpił dopiero w październiku 2021 r., gdy inflacja była na poziomie 6,8 proc.

Analiza FOR wykazała, że inflacja byłaby znacznie wyższa od celu, nawet gdyby na przełomie lat 2021 i 2022 nie dochodziło do zakłóceń w łańcuchach dostaw, a w lutym 2022 r. Rosja nie zaatakowała Ukrainy. Według FOR za wysoką inflację w Polsce odpowiada w dużej mierze NBP i jego nierozsądna polityka, a samą instytucję określono „Narodowym Bankiem Politycznym”.

Argumentując swoje stanowisko analitycy FOR stwierdzili, że działania Adama Glapińskiego celowo wspierają partię rządzącą, a szef NBP „używa swojego stanowiska, podległych mu urzędników i środków przeznaczonych na działalność banku centralnego”, żeby działać na niekorzyść opozycji i utwierdzać obywateli w przekonaniu, że gospodarka Polski jest dobra, a utrzymanie obecnej władzy gwarantuje poprawę warunków życia Polaków.

Źródło: FOR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA