fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaFinanse„Glapinflacja” – co to jest i ile wynosi?

„Glapinflacja” – co to jest i ile wynosi?

Skumulowana inflacja w Polsce, od kiedy prezesem Narodowego Banku Polskiego jest Adam Glapiński, wynosi już niemal 50 proc.

Ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju wyliczyli, że skumulowana inflacja od czerwca 2016 r. do maja 2023 r. wyniosła aż 47,6 proc. Oznacza to, że za prezesury Adama Glapińskiego w NBP ceny w Polsce co roku rosły średnio o 5,7 proc., podczas gdy cel inflacyjny to mniej więcej 2,5 proc.

W odpowiedzi na liczne głosy krytyki NBP rozpoczął kampanię „informacyjną” pod hasłem, że „obciążanie NBP i rządu winą za wysoką inflację to narracja Kremla”, w której wskazuje, że głównymi przyczynami inflacji są nie populistyczne decyzje rządu i luźna polityka pieniężna banku centralnego, który dbał o możliwość taniego zadłużania się przez państwo, lecz agresja rosyjska w Ukrainie oraz pandemia i jej skutki. Kampania ta jest kolejnym przypadkiem politycznego zaangażowania prezesa NBP oraz nieuprawnionego wykorzystywania zasobów państwa dla celów kampanii wyborczej

– napisano w komentarzu FOR.

FOR przypomniał, że inflacja była powyżej celu już przed wybuchem pandemii, gdyż na początku 2020 r. przekraczała 4 proc. Później NBP i Rada Polityki Pieniężnej, mimo rosnącej inflacji, nie decydowały się na podwyżki stopy referencyjnej, twierdząc że byłby to „szkolny błąd”. Wzrost stóp nastąpił dopiero w październiku 2021 r., gdy inflacja była na poziomie 6,8 proc.

Analiza FOR wykazała, że inflacja byłaby znacznie wyższa od celu, nawet gdyby na przełomie lat 2021 i 2022 nie dochodziło do zakłóceń w łańcuchach dostaw, a w lutym 2022 r. Rosja nie zaatakowała Ukrainy. Według FOR za wysoką inflację w Polsce odpowiada w dużej mierze NBP i jego nierozsądna polityka, a samą instytucję określono „Narodowym Bankiem Politycznym”.

Argumentując swoje stanowisko analitycy FOR stwierdzili, że działania Adama Glapińskiego celowo wspierają partię rządzącą, a szef NBP „używa swojego stanowiska, podległych mu urzędników i środków przeznaczonych na działalność banku centralnego”, żeby działać na niekorzyść opozycji i utwierdzać obywateli w przekonaniu, że gospodarka Polski jest dobra, a utrzymanie obecnej władzy gwarantuje poprawę warunków życia Polaków.

Źródło: FOR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA