fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiGlobalny podatek minimalny coraz bliżej

Globalny podatek minimalny coraz bliżej

Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejnym podatkiem minimalnym, którym miałyby zostać objęte największe korporacje działające w Polsce.

Resort finansów rozpoczął prace nad tak zwanym globalnym podatkiem minimalnym, który dotyczyłby największych korporacji. Business Insider Polska tłumaczy, że Polska musi wprowadzić to obciążenie, bo zobowiązują nas do tego regulacje unijne.

Kwestię globalnego podatku minimalnego, czyli podatku wyrównawczego, reguluje unijna dyrektywa 2022/2523 i mówi ona, że korporacje miałyby płacić co najmniej 15 proc. podatku dochodowego. Celem nowego obciążenia jest uniemożliwienie największym firmom uciekania z zyskiem do krajów z niższym opodatkowaniem. Globalnym podatkiem mają być obciążone międzynarodowe grupy kapitałowe, których roczne przychody przekraczają 750 mln euro na poziomie skonsolidowanym.

Zdaniem cytowanej przez Business Insider Polska Agnieszki Wnuk, doradczyni podatkowej i partnerki w Quidea, nowe obciążenie będzie dotyczyło zarówno grup kapitałowych działających w Polsce, jak i polskich grup działających za granicą. Będzie to zależało od tego, w jakich jurysdykcjach będą pozostałe spółki, czy będą tam wdrożone przepisy o podatku minimalnym i jaki będzie efektywny poziom opodatkowania.

Odpowiedni projekt ustawy w sprawie podatku minimalnego ma zostać zaprezentowany jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku, a sam podatek ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku – czyli z rocznym opóźnieniem względem wymogów unijnych. Będzie to trzeci podatek minimalny w Polsce – po podatku minimalnym od nieruchomości dotyczącym przychodów z budynków o wartości ponad 10 mln złotych oraz podatku od firm, które mają niską rentowność lub wykazują stratę (przez trzy lata).

Źródło: Business Insider Polska
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

O jaką dokumentację musi zadbać przedsiębiorca korzystający z ulg strefowych

Przedsiębiorcy działający w specjalnych stref ekonomicznych i korzystający z ulg przeznaczonych dla tej grupy firm, muszą prowadzić księgi rachunkowe tak, aby możliwe było precyzyjne ustalenie przychodów i kosztów z działalności prowadzonej na terenie strefy, jak i poza nią.
3 MIN CZYTANIA

Obniżony VAT dla branży beauty coraz bliżej

Ministerstwo Finansów zdradziło szczegóły na temat przygotowywanej obniżki stawki podatku VAT na usługi kosmetyczne, którą obiecywał premier Donald Tusk.
2 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA