fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajGłodowe emerytury dla przedsiębiorców

Głodowe emerytury dla przedsiębiorców

Najmniejszym przedsiębiorcom w Polsce grożą głodowe emerytury – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprezentował prognozę przyszłych świadczeń emerytalnych, z której wynika, że mikroprzedsiębiorcy mający dzisiaj 40 lat mogą w przyszłości otrzymać emerytury, które nie pozwolą im na spokojny byt. Wszystko przez zbyt niskie składki.

Według wyliczeń „DGP” przykładowy 48-latek, którzy przejdzie na emeryturę w 2039 r., po 35 latach uzbiera 3230 zł świadczenia i nie osiągnie najniższej prognozowanej emerytury. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku kobiet.
„Przykładowa samozatrudniona, która ma obecnie 43 lata i w 2039 r. przejdzie na emeryturę (po 30 latach prowadzenia działalności), uzbiera na świadczenie w wysokości 2254 zł miesięcznie. Przy czym za 17 lat najniższa emerytura, zgodnie z prognozami ZUS, ma wynosić 3456 zł, co będzie stanowić ok. 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dobra wiadomość jest taka, że państwo dopłaci takiej emerytce różnicę – oczywiście z publicznej kasy” – napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Zdaniem cytowanego przez dziennik Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, obecny system emerytalny w naszym kraju jest nieelastyczny, przez co osoby z niskimi dochodami płacą składki w wysokości niedostosowanej do ich możliwości finansowych. Sytuację takich osób pogorszył Polski Ład, który podniósł mikroprzedsiębiorcom tę część składki zdrowotnej, która nie wiąże się z prawem do wyższych świadczeń w przyszłości.

W 2023 r. polscy przedsiębiorcy muszą spodziewać się podwyżek składek na ZUS, które wzrosną łącznie o 200 zł, a w górę pójdzie też składka zdrowotna.

Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA