fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajGórale zacierają ręce przed sezonem

Górale zacierają ręce przed sezonem

Tatrzańska Izba Gospodarcza spodziewa się, że nadchodzący sezon zimowy będzie udany, a obłożenie w święta będzie rekordowe od czasu pandemii.

Tatrzańscy górale spodziewają się rekordowych świąt pod względem frekwencji turystycznej, licząc od czasu pandemicznego koronawirusa – mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Obłożenie na sylwestra przekroczyło już 80 proc.

Przedstawiciel branży zauważył, że aktualne wyniki świadczą o dużym wzroście popytu na usługi hotelarskie pod Tatrami. Co więcej, niektóre z obiektów już raportują 100-proc. obłożenia na okres świąteczno-noworoczny, choć są też miejsca, w których obłożenie ciągle nie przekroczyło 60 proc.

Okres świąteczny nie sprzedawał się od czasu lockdownu tak dobrze, jak w tym roku. Zauważamy wyraźne zainteresowanie wypoczynkiem w okresie świątecznym przez wielopokoleniowe rodziny. Drugim trendem, który zauważamy to rezerwacje od naszych emigrantów zarobkowych sprzed 20 lat, którzy przyjeżdżają spędzić święta pod Giewontem ze swoimi rodzinami. Są to osoby, które wyemigrowały do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Skandynawii czy Hiszpanii

– powiedział Karol Wagner.

Ile kosztują noclegi pod Tatrami

Jeśli chodzi o ceny noclegów pod Tatrami, to mediana cen w obiektach standaryzowanych na okres bożonarodzeniowy w tym sezonie nie przekracza 700 złotych na dobę w pokoju dwuosobowym. Nieco wyższe ceny dotyczą noclegów w czasie sylwestra, kiedy to mediana wynosi 820 złotych za pokój dwuosobowy.

Zdecydowanie taniej można przenocować w prywatnej kwaterze, gdyż tam nocleg zarówno na Boże Narodzenie, jak i na noc sylwestrową kosztuje od 200 złotych. Najdrożej jest oczywiście w hotelach o wysokim standardzie, gdzie pobyty sylwestrowe to wydatek rzędu od 1700 złotych za nocleg dla dwóch osób.

Źródło: Polskie Radio 24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA