fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaTransportGruzja pomaga Rosji unikać sankcji

Gruzja pomaga Rosji unikać sankcji

Gruzja stała się dla Rosji oknem na świat, przez które kraj Władimira Putina może prowadzić wymianę handlową wbrew międzynarodowym sankcjom.

Obecnie liczba ciężarówek przekraczających granicę gruzińsko-rosyjską jest dwa (a według niektórych źródeł nawet trzy) razy większa niż rok temu. Przez Kaukaz są nimi transportowane takie towary jak części samochodowe, artykuły przemysłowe, materiały budowlane, produkty spożywcze czy chemikalia. Swoją drogę zaczynają w Turcji, aby dotrzeć finalnie do Federacji Rosyjskiej.

Znacznie wydłużyły się też kolejki na granicy. Dlatego obydwa państwa planują rozbudowę znajdującej się w rejonie infrastruktury drogowej, m.in. przez dołożenie dodatkowych pasów ruchu.

Alternatywna trasa z Turcji do Rosji wiedzie przez Armenię i Azerbejdżan, jednak jest ona dłuższa o kilka dni podróży ciężarówką.

Dostawy te są realizacją polityki Moskwy nazwanej importem równoległym. Polega ona na sprowadzaniu do kraju dóbr, których producenci nie wyrazili zgody na ich sprzedaż do Rosji. Aby ominąć te decyzje produkty są kupowane pośrednio; od państw, gdzie są powszechnie dostępne. Szacuje się, że od maja ub.r. Federacja Rosyjska sprowadziła w ramach tego mechanizmu towary o wartości 20 miliardów dolarów.

Z procederu korzystają głównie mali gruzińscy przewoźnicy. Większe firmy obawiają się konsekwencji działania niezgodnego z prawem, natomiast mniejsze przedsiębiorstwa widzą w tym szansę na szybki i wysoki zarobek.

nytimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA