W 2023 r. na zawieszenie działalności firmy zdecydowały się aż 224,6 tys. razy – wynika z badania Dun & Bradstreet Poland, które cytuje „Rzeczpospolita”. To wzrost aż o 61 proc. w porównaniu do 2022 r.
Sytuacja wygląda jeszcze bardziej dramatycznie, jeśli porównamy ten wynik z danymi przedpandemicznymi, bo wtedy wzrost liczby zawieszeń działalności gospodarczej wyniesie prawie 250 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w branży budowlanej, gdyż w 2023 r. zawieszono w niej niemal 53 tys. firm, czyli o 65 proc. w porównaniu do 2022 r. Kryzys dotknął też branżę handlową, w której zamknięto 37 tys. firm, czyli o połowę więcej niż rok temu. Źle jest również w pozostałych sektorach.
Pewnym zaskoczeniem i bardzo złą wiadomością dla polskiego społeczeństwa jest pojawienie się na wysokiej pozycji branży naukowo-badawczej. Ogółem w 2023 roku zawieszono działalność nieco ponad 24 tys. takich firm, co świadczy o poważnych problemach finansowych firm badawczych i przekłada się na wyhamowanie innowacyjności polskich firm
– powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.
Dane Dun & Bradstreet Poland wykazały również, że najbardziej dynamiczny wzrost liczby zawieszonych działalności odnotowano w sektorze HoReCa – prawie 17 tys., czyli o ok. 250 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2022. Przed pandemią natomiast w tej branży notowano 5-proc. spadek liczby zawieszanych działalności hoteli i restauracji.