fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesGwałtownie przybywa upadających firm

Gwałtownie przybywa upadających firm

W 2023 roku w Polsce przestała działać rekordowa liczba firm, a zdecydowanie najbardziej ucierpiały branża budowlana oraz handlowa.

W 2023 r. na zawieszenie działalności firmy zdecydowały się aż 224,6 tys. razy – wynika z badania Dun & Bradstreet Poland, które cytuje „Rzeczpospolita”. To wzrost aż o 61 proc. w porównaniu do 2022 r.

Sytuacja wygląda jeszcze bardziej dramatycznie, jeśli porównamy ten wynik z danymi przedpandemicznymi, bo wtedy wzrost liczby zawieszeń działalności gospodarczej wyniesie prawie 250 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w branży budowlanej, gdyż w 2023 r. zawieszono w niej niemal 53 tys. firm, czyli o 65 proc. w porównaniu do 2022 r. Kryzys dotknął też branżę handlową, w której zamknięto 37 tys. firm, czyli o połowę więcej niż rok temu. Źle jest również w pozostałych sektorach.

Pewnym zaskoczeniem i bardzo złą wiadomością dla polskiego społeczeństwa jest pojawienie się na wysokiej pozycji branży naukowo-badawczej. Ogółem w 2023 roku zawieszono działalność nieco ponad 24 tys. takich firm, co świadczy o poważnych problemach finansowych firm badawczych i przekłada się na wyhamowanie innowacyjności polskich firm

– powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.

Dane Dun & Bradstreet Poland wykazały również, że najbardziej dynamiczny wzrost liczby zawieszonych działalności odnotowano w sektorze HoReCa – prawie 17 tys., czyli o ok. 250 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2022. Przed pandemią natomiast w tej branży notowano 5-proc. spadek liczby zawieszanych działalności hoteli i restauracji.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA