fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaForum inwestycjiIdea 3W wkracza w etap realizacji

Idea 3W wkracza w etap realizacji

Podczas Impact’21 w Poznaniu Bank Gospodarstwa Krajowego zaprezentował raport „Idea 3W. Perspektywy rozwoju” – dokument, który jest przeglądem technologii związanych z wodą, wodorem i innowacyjnym zastosowaniem węgla. Zapoczątkowana w sierpniu inicjatywa 3W wkracza w etap realizacji.

3W: Woda – Wodór – Węgiel to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego wpisująca się w działania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Te trzy zasoby, odpowiednio wykorzystane, powinny pomóc zrewolucjonizować polską gospodarkę i zwiększyć konkurencyjność naszych przedsiębiorstw. To program, który ma prowokować działania w wielu obszarach gospodarki tak, żeby aktywować świat biznesu i świat nauki. To również program, który ma pobudzić ogromny potencjał polskich przedsiębiorców i stworzyć płaszczyznę do budowy nowoczesnej, innowacyjnej i przyjaznej środowisku gospodarki.

– Zainicjowanie działań wokół idei 3W jest rezultatem uważnej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Niedawno ogłosiliśmy nową strategię BGK, zgodnie z którą bank nadal będzie realizował swoją misję, określoną przez jego twórców blisko sto lat temu. Dokonaliśmy jednak w tej misji istotnej korekty i stawiamy na zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju – wyjaśniała podczas Impact’21 Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Skąd pomysł na przedsięwzięcie 3W? Przed Polską ogromne wyzwania dotyczące gospodarowania wodą, co w dobie zmian klimatycznych jest szczególnie istotne. Przed Polską również światowy wyścig o miano liderów w dziedzinie produkcji zielonego wodoru, który jest przyszłością energetyki. Wreszcie nasz kraj może i powinien stać się jednym z głównych graczy, jeśli chodzi o nieenergetyczny węgiel. Chodzi tu o innowacyjne wykorzystanie węgla w medycynie, farmacji i nowych technologiach. Mamy ogromny kapitał społeczny i intelektualny, by z tych zasobów odpowiednio skorzystać.

Innowacyjne rozwiązania, które tworzą polscy naukowcy, powinny być inspiracją do rozwoju nowych gałęzi gospodarki. Z drugiej strony biznes, który potrzebuje nowych technologii, szuka wsparcia w nauce. By osiągnąć sukces, potrzebny jest integrator, który z jednej strony będzie łączyć potencjalnych naukowych i biznesowych partnerów w przemyśle, energetyce oraz medycynie, a z drugiej pomoże stworzyć przyjazny dla nich ekosystem. To zadanie, które w tym przedsięwzięciu zamierza wziąć na siebie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Fot. Bank Gospodarstwa Krajowego

Podczas Impact’21 BGK zaprezentował raport „Idea 3W. Perspektywy rozwoju”, w którym przedstawił, w jaki sposób zamierza przejść od idei do realizacji tej cennej inicjatywy. W opracowaniu autorzy omówili m.in. wyzwania związane z retencjonowaniem i oczyszczaniem wody, dokonali przeglądu najciekawszych kierunków rozwoju technologii wodorowych i węglowych w Polsce i na świecie. W dokumencie znalazły się również opinie ekspertów z obszarów 3W.

W jaki sposób BGK zamierza więc realizować ideę 3W? Jak przyznała Prezes Beata Daszyńska-Muzyczka, planowane są konkretne działania zmierzające do budowy, integracji oraz aktywizacji społeczności zaangażowanej w projekt. – We wszystkich działaniach ważny będzie rozwój kapitału społecznego oraz wzmacnianie świadomości i postaw konsumenckich, istotnych dla rozwoju sektora 3W. Jednym z widocznych efektów prac będą opracowania i raporty na temat 3W, które zgromadzą know-how i narzędzia do jeszcze lepszej wymiany wiedzy pomiędzy ludźmi i instytucjami – podkreśliła. I dodała, że w ten sposób BGK będzie wpływać na wzmocnienie konkurencyjności całej polskiej gospodarki.

W ramach inicjatywy 3W Bank Gospodarstwa Krajowego zapowiada również ścisłą współpracę z samorządami. Pierwsze konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego odbyły się właśnie podczas Impact’21. Z jednej strony przedstawiciele BGK przedstawili samorządowcom korzyści, jakie lokalne społeczności zyskają dzięki angażowaniu się w projekty 3W. Z drugiej samorządowcy podzielili się radami, w jaki sposób najlepiej zaszczepiać w „małych, lokalnych ojczyznach” ideę 3W.

Raport „Idea 3W. Perspektywy rozwoju” można pobrać ze strony https://idea3W.org.

Materiał przygotowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryszard Hordyński: „W zielonej transformacji warto skorzystać ze wsparcia i doświadczeń Huaweia”

Wykorzystanie nowych technologii w zakresie wytwarzania, magazynowania i zarządzania energią może i powinno być opłacalne. O zaangażowaniu Huaweia w zieloną transformację rozmawiamy z Ryszardem Hordyńskim, dyrektorem strategii i komunikacji Huawei Polska.
8 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO „ESG – moda czy konieczność?”

„ESG – moda czy konieczność?” – pod tym hasłem odbyła się ekspercka debata Instytutu ESG podczas Forum Inwestycji zorganizowanego przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Z literami tego skrótu, za którymi kryją się słowa: „Environmental, Social, Corporate Governance”, będą musieli od 2024 r. się zapoznać wszyscy szefowie firm zatrudniających powyżej 250 osób. A od roku 2026 menedżerowie również mniejszych spółek. Firmy zostaną objęte obowiązkiem raportowania działań prowadzonych wobec środowiska i społeczeństwa.

DEBATA WIDEO „Inwestycje w nowe technologie szansą na rozwój całej polskiej gospodarki”

Wyzwania stojące przed polskimi firmami, konieczność zmian otoczenia prawno-regulacyjnego tak, by sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości oraz szczególne bariery i możliwości związane z rozwojem sektora OZE, stały się tematami pierwszej debaty podczas Forum Inwestycji – wydarzenia zorganizowanego przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę”.

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA