fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaForum inwestycjiIdea 3W wkracza w etap realizacji

Idea 3W wkracza w etap realizacji

Podczas Impact’21 w Poznaniu Bank Gospodarstwa Krajowego zaprezentował raport „Idea 3W. Perspektywy rozwoju” – dokument, który jest przeglądem technologii związanych z wodą, wodorem i innowacyjnym zastosowaniem węgla. Zapoczątkowana w sierpniu inicjatywa 3W wkracza w etap realizacji.

3W: Woda – Wodór – Węgiel to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego wpisująca się w działania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Te trzy zasoby, odpowiednio wykorzystane, powinny pomóc zrewolucjonizować polską gospodarkę i zwiększyć konkurencyjność naszych przedsiębiorstw. To program, który ma prowokować działania w wielu obszarach gospodarki tak, żeby aktywować świat biznesu i świat nauki. To również program, który ma pobudzić ogromny potencjał polskich przedsiębiorców i stworzyć płaszczyznę do budowy nowoczesnej, innowacyjnej i przyjaznej środowisku gospodarki.

– Zainicjowanie działań wokół idei 3W jest rezultatem uważnej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Niedawno ogłosiliśmy nową strategię BGK, zgodnie z którą bank nadal będzie realizował swoją misję, określoną przez jego twórców blisko sto lat temu. Dokonaliśmy jednak w tej misji istotnej korekty i stawiamy na zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju – wyjaśniała podczas Impact’21 Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Skąd pomysł na przedsięwzięcie 3W? Przed Polską ogromne wyzwania dotyczące gospodarowania wodą, co w dobie zmian klimatycznych jest szczególnie istotne. Przed Polską również światowy wyścig o miano liderów w dziedzinie produkcji zielonego wodoru, który jest przyszłością energetyki. Wreszcie nasz kraj może i powinien stać się jednym z głównych graczy, jeśli chodzi o nieenergetyczny węgiel. Chodzi tu o innowacyjne wykorzystanie węgla w medycynie, farmacji i nowych technologiach. Mamy ogromny kapitał społeczny i intelektualny, by z tych zasobów odpowiednio skorzystać.

Innowacyjne rozwiązania, które tworzą polscy naukowcy, powinny być inspiracją do rozwoju nowych gałęzi gospodarki. Z drugiej strony biznes, który potrzebuje nowych technologii, szuka wsparcia w nauce. By osiągnąć sukces, potrzebny jest integrator, który z jednej strony będzie łączyć potencjalnych naukowych i biznesowych partnerów w przemyśle, energetyce oraz medycynie, a z drugiej pomoże stworzyć przyjazny dla nich ekosystem. To zadanie, które w tym przedsięwzięciu zamierza wziąć na siebie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Fot. Bank Gospodarstwa Krajowego

Podczas Impact’21 BGK zaprezentował raport „Idea 3W. Perspektywy rozwoju”, w którym przedstawił, w jaki sposób zamierza przejść od idei do realizacji tej cennej inicjatywy. W opracowaniu autorzy omówili m.in. wyzwania związane z retencjonowaniem i oczyszczaniem wody, dokonali przeglądu najciekawszych kierunków rozwoju technologii wodorowych i węglowych w Polsce i na świecie. W dokumencie znalazły się również opinie ekspertów z obszarów 3W.

W jaki sposób BGK zamierza więc realizować ideę 3W? Jak przyznała Prezes Beata Daszyńska-Muzyczka, planowane są konkretne działania zmierzające do budowy, integracji oraz aktywizacji społeczności zaangażowanej w projekt. – We wszystkich działaniach ważny będzie rozwój kapitału społecznego oraz wzmacnianie świadomości i postaw konsumenckich, istotnych dla rozwoju sektora 3W. Jednym z widocznych efektów prac będą opracowania i raporty na temat 3W, które zgromadzą know-how i narzędzia do jeszcze lepszej wymiany wiedzy pomiędzy ludźmi i instytucjami – podkreśliła. I dodała, że w ten sposób BGK będzie wpływać na wzmocnienie konkurencyjności całej polskiej gospodarki.

W ramach inicjatywy 3W Bank Gospodarstwa Krajowego zapowiada również ścisłą współpracę z samorządami. Pierwsze konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego odbyły się właśnie podczas Impact’21. Z jednej strony przedstawiciele BGK przedstawili samorządowcom korzyści, jakie lokalne społeczności zyskają dzięki angażowaniu się w projekty 3W. Z drugiej samorządowcy podzielili się radami, w jaki sposób najlepiej zaszczepiać w „małych, lokalnych ojczyznach” ideę 3W.

Raport „Idea 3W. Perspektywy rozwoju” można pobrać ze strony https://idea3W.org.

Materiał przygotowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryszard Hordyński: „W zielonej transformacji warto skorzystać ze wsparcia i doświadczeń Huaweia”

Wykorzystanie nowych technologii w zakresie wytwarzania, magazynowania i zarządzania energią może i powinno być opłacalne. O zaangażowaniu Huaweia w zieloną transformację rozmawiamy z Ryszardem Hordyńskim, dyrektorem strategii i komunikacji Huawei Polska.
8 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO „ESG – moda czy konieczność?”

„ESG – moda czy konieczność?” – pod tym hasłem odbyła się ekspercka debata Instytutu ESG podczas Forum Inwestycji zorganizowanego przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Z literami tego skrótu, za którymi kryją się słowa: „Environmental, Social, Corporate Governance”, będą musieli od 2024 r. się zapoznać wszyscy szefowie firm zatrudniających powyżej 250 osób. A od roku 2026 menedżerowie również mniejszych spółek. Firmy zostaną objęte obowiązkiem raportowania działań prowadzonych wobec środowiska i społeczeństwa.

DEBATA WIDEO „Inwestycje w nowe technologie szansą na rozwój całej polskiej gospodarki”

Wyzwania stojące przed polskimi firmami, konieczność zmian otoczenia prawno-regulacyjnego tak, by sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości oraz szczególne bariery i możliwości związane z rozwojem sektora OZE, stały się tematami pierwszej debaty podczas Forum Inwestycji – wydarzenia zorganizowanego przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę”.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA