Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji, która we wrześniu wyniosła 17,2 proc.

Pexels.com

Według informacji przekazanych przez GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły – w porównaniu do września 2021 r. – o 17,2 proc. W odniesieniu do września br. wzrost ten wyniósł 1,1 pkt proc. Jeszcze rok temu we wrześniu inflacja wynosiła 5,9 proc., aby w marcu 2022 r. przekroczyć granicę 10 proc. Natomiast dynamika wzrostu cen przekroczyła pułap 15 proc. w czerwcu.

GUS podał również, że we wrześniu br. ceny paliw w Polsce wzrosły o 18,3 proc., w porównaniu do września roku ubiegłego. Paliwa potaniały natomiast o 2,1 proc. w porównaniu do sierpnia br. Najmocniej, bo aż o 44,2 proc., wzrosły ceny nośników energii. Z kolei ceny żywności i napojów bezalkoholowych we wrześniu br. były wyższe o 19,3 proc. w porównaniu do września 2021 r.

Wrześniowy wzrost inflacji może oznaczać, że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecyduje się na podwyżkę stóp referencyjnych. Ostatnia podwyżka z 7 września ustanowiła stopę referencyjną NBP na poziomie 6,75 proc.

Według niedawnych prognoz ekonomistów PKO Banku Polskiego w październiku br. mogliśmy się spodziewać ostatniej już podwyżki stóp procentowych i ich zdaniem stopa referencyjna miała wzrosnąć do 7 proc. Dzisiejsze dane GUS mogą jednak sprawić, że prognozy te będą już nieaktualne i Polaków czeka większa podwyżka stóp, co ponownie przełoży się na wzrost rat kredytowych.

Poprzedni artykułAntyunijny, antyglobalistyczny protest w Pradze
Następny artykułAmeryka zacieśnia relacje z wyspami Pacyfiku w odpowiedzi na wpływy Chin