fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaFinanseInflacja mocno w górę. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Inflacja mocno w górę. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji, która we wrześniu wyniosła 17,2 proc.

Według informacji przekazanych przez GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły – w porównaniu do września 2021 r. – o 17,2 proc. W odniesieniu do września br. wzrost ten wyniósł 1,1 pkt proc. Jeszcze rok temu we wrześniu inflacja wynosiła 5,9 proc., aby w marcu 2022 r. przekroczyć granicę 10 proc. Natomiast dynamika wzrostu cen przekroczyła pułap 15 proc. w czerwcu.

GUS podał również, że we wrześniu br. ceny paliw w Polsce wzrosły o 18,3 proc., w porównaniu do września roku ubiegłego. Paliwa potaniały natomiast o 2,1 proc. w porównaniu do sierpnia br. Najmocniej, bo aż o 44,2 proc., wzrosły ceny nośników energii. Z kolei ceny żywności i napojów bezalkoholowych we wrześniu br. były wyższe o 19,3 proc. w porównaniu do września 2021 r.

Wrześniowy wzrost inflacji może oznaczać, że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecyduje się na podwyżkę stóp referencyjnych. Ostatnia podwyżka z 7 września ustanowiła stopę referencyjną NBP na poziomie 6,75 proc.

Według niedawnych prognoz ekonomistów PKO Banku Polskiego w październiku br. mogliśmy się spodziewać ostatniej już podwyżki stóp procentowych i ich zdaniem stopa referencyjna miała wzrosnąć do 7 proc. Dzisiejsze dane GUS mogą jednak sprawić, że prognozy te będą już nieaktualne i Polaków czeka większa podwyżka stóp, co ponownie przełoży się na wzrost rat kredytowych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA