fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajInflacja straszniejsza od wojny

Inflacja straszniejsza od wojny

Inflacja jest jednym z największych postrachów dla Polaków – wynika z badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl.

Raport „Bieżące lęki i obawy Polaków” wykazał, że inflacji boi się aż 50,8 proc. z nas. Obecnie inflacja w Polsce wynosi 17,5 proc., ale według ekspertów już na początku 2023 r. rozpędzi się do ponad 20 proc.

– Większość ludzi nie wie, dlaczego występuje inflacja, w jaki sposób ją zatrzymać i jak szybko będzie dalej rosła. Niewiedza i realny brak wpływu na to zjawisko budzą zbiorowy lęk. Zwykły Kowalski, chcąc uratować swoje oszczędności, może np. pozbywać się ich i robić strategiczne zakupy, zwiększając tym samym popyt na dobra, sprzedawane i tak już w wyższych cenach – powiedział cytowany przez Radio Zet Michał Pajdak, jeden ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl. – Może też chronić swoje finanse, obierając odwrotną ścieżkę, tj. ograniczając wydatki do minimum. Obie strategie prowadzą Polaków do poczucia niestabilności, niepokoju, niepewności i utraty zaufania do władz – dodał.

Inflacji bardziej boją się kobiety niż mężczyźni (55,6 do 46,3 proc.), a jeśli chodzi o wiek, to są to głównie osoby po 56. roku życia. Zdaniem Michała Pajdaka dzieje się tak, bo to panie częściej robią codzienne zakupy, więc są bardziej świadome wzrostu cen, a osoby starsze są mniej konkurencyjne na rynku pracy i jest im ciężej dostać awans lub podwyżkę. Poza tym inflacji boją się częściej osoby mniej zarabiające – przede wszystkim Polacy z dochodem od 3 tys. do 5 tys. zł. Warto zaznaczyć, że inflacji obawiają się najczęściej Polacy z wyższym wykształceniem (53,8 proc.).

Wśród innych lęków Polaków znalazły się obniżenie jakości życia (32,4 proc.), wojna na terenie Polski (27,1 proc.), anomalie pogodowe (20,3 proc.), awaria elektrowni atomowej w pobliżu Polski (20,1 proc.) oraz destabilizacja państwa (19 proc.).

Źródło: Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA