fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseJak wygląda wypłacalność Polaków?

Jak wygląda wypłacalność Polaków?

Tylko 14 proc. Polaków ma do opłacenia przeterminowane raty kredytów, pożyczek lub innych zobowiązań finansowych.

Indeks Zadłużenia Polaków wykazał, że aż 86 proc. z nas nie ma przeterminowanych długów i pożyczek. Wśród osób, które mają jakieś zaległości tylko 7 proc. twierdzi, że ma dobrą sytuację finansową, a 38 proc. – średnią. Aż 56 proc. zadłużonych Polaków uważa swoją sytuację finansową za złą. Jednocześnie 81 proc. Polaków uważa, że każdy powinien spłacać swoje długi, a 3 proc. jest odmiennego zdania.

Głównym powodem zadłużenia Polaków są niezapłacone raty konsumenckich kredytów bankowych (25 proc. badanych), a także debety na koncie bankowym lub karcie kredytowej (23 proc.) oraz nieopłacone rachunki za prąd, gaz lub wodę. Jeśli chodzi o podejście do zadłużenia, to dla 36 proc. badanych jest to „wstydliwy temat”, a 30 proc. Polaków nie ma obaw, aby otwarcie rozmawiać o długach. Z kolei trzy czwarte ankietowanych uważa, że „każdemu mogą przytrafić się problemy z zapłatą za swoje zobowiązania finansowe”.

Indeks Zadłużenia Polaków pokazał też, że 53 proc. badanych ocenia swoją sytuację finansową jako „na średnim poziomie”, a 52 proc. twierdzi, że w ciągu ostatniego roku była ona taka sama lub podobna do obecnej. Czterech na dziesięciu Polaków spodziewa się, że przez najbliższy rok ich kondycja finansowa nie ulegnie zmianie. Pogorszenia finansów spodziewa się natomiast 46 proc. respondentów.

Co do oszczędności, to tylko 24 proc. Polaków deklaruje, że posiada ich na tyle dużo, aby utrzymać się przez około 3 miesiące. Z kolei 21 proc. Polaków ma oszczędności na około miesiąc, a 19 proc. ma rezerwy finansowe na zaledwie tydzień.

Co ciekawe, aż 36 proc. Polaków uważa, że długi to kwestia pecha i niespodziewanej sytuacji życiowej, zaś 46 proc. ankietowanych sądzi, że skłonność do popadania w długi wynika ze słabej edukacji finansowej. Jednocześnie 42 proc. respondentów nie wiąże długów z osobami, które mają niskie wykształcenie.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA