fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaPodatkiJak wyglądają polskie podatki na tle UE?

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.

Polski Instytut Ekonomiczny sprawdził, jak wyglądają polskie obciążenia podatkowe na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Okazuje się, że podatki w naszym kraju są umiarkowane lub niskie w porównaniu do Europy, a do tego państwo polskie wydaje relatywnie niewiele w relacji do PKB.

W 2022 roku wysokość wydatków państwa polskiego w relacji do PKB wyniosła 43,5 proc., co daje nam 10. miejsce w gronie 30 gospodarek Europy.

Większość, tj. 16 spośród 30 państw, przestaje spłacać zobowiązania sektora publicznego w czerwcu – wydatki publiczne w tych państwach są zbliżone do 45 proc. PKB. Najdłuższy okres pracy na pokrycie wydatków rządowych występuje w państwach „starej UE”, gdzie wielkość budżetu często przekracza 50 proc. PKB. Największe wydatki mają państwa opiekuńcze, w szczególności Francja – w jej przypadku skala wydatków w relacji do PKB sięga 58 proc. Przy takiej wielkości budżetu Dzień Wolności Podatkowej w tym państwie przypada dopiero w sierpniu

– skomentował wyniki raportu Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii PiE.

Dzień wolności podatkowej w Polsce, czyli moment kiedy obywatele spłacili łączne wydatki rządowe za dany rok (i zaczynają zarabiać dla siebie), przypada w Polsce 11 czerwca. Dla porównania – w najgorszej pod tym względem Francji jest to 4 sierpnia, a niewiele lepszy wynik osiągnęła Grecja – 29 lipca.

Niski PIT i zmniejszony klin podatkowy

PIE wskazał, że w porównaniu do rozwiniętych państw UE w Polsce są niskie przychody z PIT, które w 2021 roku stanowiły tylko 5,4 proc. PKB i był to 7 najniższy wynik wśród krajów udostępniających takie dane.

Z drugiej strony w Polsce są wyższe przychody z VAT, które w 2021 roku stanowiły 8,6 proc. PKB, czyli o 1 pkt proc. więcej od średniej unijnej.

PIE zaznaczył również, że dzięki reformie podatkowej w Polsce udało się zmniejszyć klin podatkowy, czyli różnicę między całkowitym kosztem zatrudnienia osoby zarabiającej 67 proc. średniego wynagrodzenia a kwotą, którą ta osoba otrzyma po opłaceniu wszystkich podatków i składek. W naszym kraju to 31,3 proc., czyli najniższy wynik w historii analiz i 5. najniższy w całej UE. Według Jakuba Rybackiego taki wynik świadczy o tym, że polski system mocno wspiera mniej zamożne rodziny.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA