fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPodatkiJak wyglądają polskie podatki na tle UE?

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.

Polski Instytut Ekonomiczny sprawdził, jak wyglądają polskie obciążenia podatkowe na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Okazuje się, że podatki w naszym kraju są umiarkowane lub niskie w porównaniu do Europy, a do tego państwo polskie wydaje relatywnie niewiele w relacji do PKB.

W 2022 roku wysokość wydatków państwa polskiego w relacji do PKB wyniosła 43,5 proc., co daje nam 10. miejsce w gronie 30 gospodarek Europy.

Większość, tj. 16 spośród 30 państw, przestaje spłacać zobowiązania sektora publicznego w czerwcu – wydatki publiczne w tych państwach są zbliżone do 45 proc. PKB. Najdłuższy okres pracy na pokrycie wydatków rządowych występuje w państwach „starej UE”, gdzie wielkość budżetu często przekracza 50 proc. PKB. Największe wydatki mają państwa opiekuńcze, w szczególności Francja – w jej przypadku skala wydatków w relacji do PKB sięga 58 proc. Przy takiej wielkości budżetu Dzień Wolności Podatkowej w tym państwie przypada dopiero w sierpniu

– skomentował wyniki raportu Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii PiE.

Dzień wolności podatkowej w Polsce, czyli moment kiedy obywatele spłacili łączne wydatki rządowe za dany rok (i zaczynają zarabiać dla siebie), przypada w Polsce 11 czerwca. Dla porównania – w najgorszej pod tym względem Francji jest to 4 sierpnia, a niewiele lepszy wynik osiągnęła Grecja – 29 lipca.

Niski PIT i zmniejszony klin podatkowy

PIE wskazał, że w porównaniu do rozwiniętych państw UE w Polsce są niskie przychody z PIT, które w 2021 roku stanowiły tylko 5,4 proc. PKB i był to 7 najniższy wynik wśród krajów udostępniających takie dane.

Z drugiej strony w Polsce są wyższe przychody z VAT, które w 2021 roku stanowiły 8,6 proc. PKB, czyli o 1 pkt proc. więcej od średniej unijnej.

PIE zaznaczył również, że dzięki reformie podatkowej w Polsce udało się zmniejszyć klin podatkowy, czyli różnicę między całkowitym kosztem zatrudnienia osoby zarabiającej 67 proc. średniego wynagrodzenia a kwotą, którą ta osoba otrzyma po opłaceniu wszystkich podatków i składek. W naszym kraju to 31,3 proc., czyli najniższy wynik w historii analiz i 5. najniższy w całej UE. Według Jakuba Rybackiego taki wynik świadczy o tym, że polski system mocno wspiera mniej zamożne rodziny.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA