fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiJesteś mikroprzedsiębiorcą? Zapłacisz więcej ZUS-owi

Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Zapłacisz więcej ZUS-owi

W 2023 r. polskich mikroprzedsiębiorców czeka rekordowa podwyżka składek – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Dziennikarze „Rz” dotarli do pełnych założeń budżetowych państwa na 2023 r., z których wynika, że ponad milion osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci co miesiąc o 187,56 zł więcej składek niż dotychczas. Bez składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy będą musieli przelać do ZUS aż 1398,84 zł.

– Już za niewiele ponad pół roku ponad milion przedsiębiorców płacących zryczałtowane składki do ZUS czeka rekordowa podwyżka tych danin. Wynika ona z przyjętych właśnie przez rząd założeń przyszłorocznej ustawy budżetowej, w której zapisano, że prognoza przeciętnego wynagrodzenia na przyszły rok wyniesie 6839 zł. A właśnie od tej kwoty liczy się składki dla prowadzących działalność, którzy nie mają prawa do żadnych ulg w ich opłacaniu – wytłumaczył Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Taka decyzja rządu oznacza, że składki wzrosną aż o 15,5 proc. W wyniku zmian do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2023 r. wpłynie o 2,5 mld zł więcej niż w 2022 r.

Poza składkami ZUS, w przyszłym roku przedsiębiorcy zapłacą też wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne.

– Taki niekończący się wzrost wszelkich danin nakładanych na przedsiębiorców będzie przekładał się na wzrost cen, a miliardy złotych, jakie wpłyną do ZUS, zostaną bardzo szybko rozdane jako świadczenia socjalne. A te pieniądze mogłyby służyć w gospodarce – zauważył cytowany przez „Rz” Przemysław Pruszyński, szef departamentu podatków w Konfederacji Lewiatan.

„Rzeczpospolita” zauważa, że na bezprecedensową podwyżkę składek muszą też przygotować się mikroprzedsiębiorcy opłacający składki do ZUS w preferencyjnej wysokości przez pierwsze dwa lata od rejestracji swojej działalności. Mowa tutaj o 300 tys. podmiotach, którym minimalne składki wzrosną z obecnych 285,71 zł do 327,47 zł miesięcznie.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA