Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje program pomocowy na rozpoczęcie wykonywania nowej działalności gospodarczej dla właścicieli statków rybackich. Celem jest przebranżowienie.

Pexels.com

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że do 15 listopada 2022 r. prowadzony będzie nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla właścicieli albo współwłaścicieli statków rybackich na rozpoczęcie innej działalności gospodarczej. W komunikacie prasowym wyjaśniono, że z pomocy może skorzystać każdy właściciel albo współwłaściciel statku rybackiego, który znajduje się w rejestrze statków rybackich i posiada odpowiedni numer identyfikacyjny, ale chce zmienić branżę.

Z pomocy będzie mógł skorzystać każdy właściciel albo współwłaściciel statku rybackiego, który zobowiąże się, że trwale zaprzestanie działalności połowowej nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o pomocy. Poza tym osoby korzystające z pomocy będą zobowiązane dokonać zmiany wpisu w rejestrze w zakresie ponownego wprowadzenia do wykonywania rybołówstwa komercyjnego statku rybackiego, który został uprzednio wycofany z wykonywania rybołówstwa komercyjnego. Istotnym wymogiem jest również, aby w ciągu 10 lat od dnia zawarcia umowy o pomocy osoby korzystające z pomocy zmieniły właściciela albo współwłaściciela statku rybackiego.

W przypadku uzyskania pomocy dana osoba w ciągu 6 miesięcy będzie musiała rozpocząć wykonywanie nowej działalności gospodarczej, a w przypadku, gdy jej rozpoczęcie wiąże się z realizacją inwestycji (polegającej na budowie budynków lub budowli) – w terminie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i do wykonywania jej nie krócej niż przez okres 3 lat.

Pomoc przeznaczona jest na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, z wyłączeniem niektórych działalności, takich jak np. rybołówstwo i rolnictwo. Wysokość pomocy wynosi nie więcej niż 200 000 zł dla danego wnioskodawcy, a jej wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem należy udokumentować w terminie 1 miesiąca od rozpoczęcia wykonywania działalności.

Poprzedni artykułPrzez suszę każdego roku tracimy fortunę
Następny artykułChińskie zasady walki z własnym społeczeństwem