fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaBiznesJesteś rybakiem? Rząd przygotował wsparcie na zmianę działalności

Jesteś rybakiem? Rząd przygotował wsparcie na zmianę działalności

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje program pomocowy na rozpoczęcie wykonywania nowej działalności gospodarczej dla właścicieli statków rybackich. Celem jest przebranżowienie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że do 15 listopada 2022 r. prowadzony będzie nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla właścicieli albo współwłaścicieli statków rybackich na rozpoczęcie innej działalności gospodarczej. W komunikacie prasowym wyjaśniono, że z pomocy może skorzystać każdy właściciel albo współwłaściciel statku rybackiego, który znajduje się w rejestrze statków rybackich i posiada odpowiedni numer identyfikacyjny, ale chce zmienić branżę.

Z pomocy będzie mógł skorzystać każdy właściciel albo współwłaściciel statku rybackiego, który zobowiąże się, że trwale zaprzestanie działalności połowowej nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o pomocy. Poza tym osoby korzystające z pomocy będą zobowiązane dokonać zmiany wpisu w rejestrze w zakresie ponownego wprowadzenia do wykonywania rybołówstwa komercyjnego statku rybackiego, który został uprzednio wycofany z wykonywania rybołówstwa komercyjnego. Istotnym wymogiem jest również, aby w ciągu 10 lat od dnia zawarcia umowy o pomocy osoby korzystające z pomocy zmieniły właściciela albo współwłaściciela statku rybackiego.

W przypadku uzyskania pomocy dana osoba w ciągu 6 miesięcy będzie musiała rozpocząć wykonywanie nowej działalności gospodarczej, a w przypadku, gdy jej rozpoczęcie wiąże się z realizacją inwestycji (polegającej na budowie budynków lub budowli) – w terminie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i do wykonywania jej nie krócej niż przez okres 3 lat.

Pomoc przeznaczona jest na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, z wyłączeniem niektórych działalności, takich jak np. rybołówstwo i rolnictwo. Wysokość pomocy wynosi nie więcej niż 200 000 zł dla danego wnioskodawcy, a jej wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem należy udokumentować w terminie 1 miesiąca od rozpoczęcia wykonywania działalności.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA