fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesJesteś rybakiem? Rząd przygotował wsparcie na zmianę działalności

Jesteś rybakiem? Rząd przygotował wsparcie na zmianę działalności

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje program pomocowy na rozpoczęcie wykonywania nowej działalności gospodarczej dla właścicieli statków rybackich. Celem jest przebranżowienie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że do 15 listopada 2022 r. prowadzony będzie nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla właścicieli albo współwłaścicieli statków rybackich na rozpoczęcie innej działalności gospodarczej. W komunikacie prasowym wyjaśniono, że z pomocy może skorzystać każdy właściciel albo współwłaściciel statku rybackiego, który znajduje się w rejestrze statków rybackich i posiada odpowiedni numer identyfikacyjny, ale chce zmienić branżę.

Z pomocy będzie mógł skorzystać każdy właściciel albo współwłaściciel statku rybackiego, który zobowiąże się, że trwale zaprzestanie działalności połowowej nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o pomocy. Poza tym osoby korzystające z pomocy będą zobowiązane dokonać zmiany wpisu w rejestrze w zakresie ponownego wprowadzenia do wykonywania rybołówstwa komercyjnego statku rybackiego, który został uprzednio wycofany z wykonywania rybołówstwa komercyjnego. Istotnym wymogiem jest również, aby w ciągu 10 lat od dnia zawarcia umowy o pomocy osoby korzystające z pomocy zmieniły właściciela albo współwłaściciela statku rybackiego.

W przypadku uzyskania pomocy dana osoba w ciągu 6 miesięcy będzie musiała rozpocząć wykonywanie nowej działalności gospodarczej, a w przypadku, gdy jej rozpoczęcie wiąże się z realizacją inwestycji (polegającej na budowie budynków lub budowli) – w terminie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i do wykonywania jej nie krócej niż przez okres 3 lat.

Pomoc przeznaczona jest na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, z wyłączeniem niektórych działalności, takich jak np. rybołówstwo i rolnictwo. Wysokość pomocy wynosi nie więcej niż 200 000 zł dla danego wnioskodawcy, a jej wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem należy udokumentować w terminie 1 miesiąca od rozpoczęcia wykonywania działalności.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA