Prawie 80 proc. największych firm w Polsce wdrożyło w swojej organizacji praktyki ESG – wynika z raportu „KPMG CEO Outlook”. Wśród prezesów takich firm aż trzy czwarte przewiduje, że na zwrot z inwestycji w ESG trzeba poczekać od 3 do 5 lat.
Badanie wykazało też, że połowa prezesów największych firm przyznała, że ich obecne postępy w zakresie ESG nie są wystarczające, aby być w pełni przygotowanymi na potencjalną kontrolę ze strony interesariuszy lub udziałowców. Analitycy KPMG alarmują, że to pesymistyczna statystyka, gdyż niedługo całą grupę spółek branych w badaniu pod uwagę mogą spotkać poważne konsekwencje w wyniku nowych regulacji związanych z atestacją raportów niefinansowych.
Jeśli chodzi o negatywne skutki wynikające z niespełniania oczekiwań interesariuszy w odniesieniu do deklaracji w obszarze ESG polscy prezesi wskazują przede wszystkim na wyższe koszty i trudności w pozyskaniu finansowania, ale też obawy o przedłużenie obecnej kadencji zarządu oraz trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu zaangażowania u obecnych pracowników i z rekrutacją kandydatów.
Przyszłość wymaga od firm zaangażowania się w cele ESG na głębokim, autentycznym poziomie. To nie tylko wymaganie ze strony społeczeństwa i regulacji, ale przede wszystkim szansa na tworzenie rzeczywistej, trwałej wartości dla firm i ich interesariuszy. Kluczowym jest teraz przekształcenie obecnego status quo w działania i wykorzystanie ich jako bodźca do budowy zrównoważonych strategii biznesowych
– powiedziała w komunikacie Justyna Wysocka-Golec, partner associate, liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w Dziale Consultingu w KPMG w Polsce.
Co istotne, aż 68 proc. prezesów z Polski przyznaje, że inwestuje w szereg programów zgodnych z podstawowymi wartościami wyznawanymi na całym świecie. W efekcie aż 80 proc. respondentów z Polski sądzi, że w ciągu najbliższych 3 lat będzie można zaobserwować rosnący poziom kontroli wyników organizacji w zakresie różnorodności.
Co do neutralności węglowej, to polscy prezesi przyznają, że muszą zintensyfikować działania swoich firm w tym celu, ale za główne bariery na drodze do zeroemisyjności i celów klimatycznych wymieniają brak odpowiednich rozwiązań technologicznych (60 proc. wskazań).