fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaEkologiaKiedy inwestycje w ESG się zwrócą?

Kiedy inwestycje w ESG się zwrócą?

Choć zdecydowana większość największych firm w Polsce już wdrożyła do swojej działalności praktyki społeczne, środowiskowe i ładu korporacyjnego (ESG), to jednak ich prezesi nie spodziewają się natychmiastowego zwrotu tych inwestycji.

Prawie 80 proc. największych firm w Polsce wdrożyło w swojej organizacji praktyki ESG – wynika z raportu „KPMG CEO Outlook”. Wśród prezesów takich firm aż trzy czwarte przewiduje, że na zwrot z inwestycji w ESG trzeba poczekać od 3 do 5 lat.

Badanie wykazało też, że połowa prezesów największych firm przyznała, że ich obecne postępy w zakresie ESG nie są wystarczające, aby być w pełni przygotowanymi na potencjalną kontrolę ze strony interesariuszy lub udziałowców. Analitycy KPMG alarmują, że to pesymistyczna statystyka, gdyż niedługo całą grupę spółek branych w badaniu pod uwagę mogą spotkać poważne konsekwencje w wyniku nowych regulacji związanych z atestacją raportów niefinansowych.

Jeśli chodzi o negatywne skutki wynikające z niespełniania oczekiwań interesariuszy w odniesieniu do deklaracji w obszarze ESG polscy prezesi wskazują przede wszystkim na wyższe koszty i trudności w pozyskaniu finansowania, ale też obawy o przedłużenie obecnej kadencji zarządu oraz trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu zaangażowania u obecnych pracowników i z rekrutacją kandydatów.

Przyszłość wymaga od firm zaangażowania się w cele ESG na głębokim, autentycznym poziomie. To nie tylko wymaganie ze strony społeczeństwa i regulacji, ale przede wszystkim szansa na tworzenie rzeczywistej, trwałej wartości dla firm i ich interesariuszy. Kluczowym jest teraz przekształcenie obecnego status quo w działania i wykorzystanie ich jako bodźca do budowy zrównoważonych strategii biznesowych

– powiedziała w komunikacie Justyna Wysocka-Golec, partner associate, liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w Dziale Consultingu w KPMG w Polsce.

Co istotne, aż 68 proc. prezesów z Polski przyznaje, że inwestuje w szereg programów zgodnych z podstawowymi wartościami wyznawanymi na całym świecie. W efekcie aż 80 proc. respondentów z Polski sądzi, że w ciągu najbliższych 3 lat będzie można zaobserwować rosnący poziom kontroli wyników organizacji w zakresie różnorodności.

Co do neutralności węglowej, to polscy prezesi przyznają, że muszą zintensyfikować działania swoich firm w tym celu, ale za główne bariery na drodze do zeroemisyjności i celów klimatycznych wymieniają brak odpowiednich rozwiązań technologicznych (60 proc. wskazań).

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA