fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaEkologiaKiedy inwestycje w ESG się zwrócą?

Kiedy inwestycje w ESG się zwrócą?

Choć zdecydowana większość największych firm w Polsce już wdrożyła do swojej działalności praktyki społeczne, środowiskowe i ładu korporacyjnego (ESG), to jednak ich prezesi nie spodziewają się natychmiastowego zwrotu tych inwestycji.

Prawie 80 proc. największych firm w Polsce wdrożyło w swojej organizacji praktyki ESG – wynika z raportu „KPMG CEO Outlook”. Wśród prezesów takich firm aż trzy czwarte przewiduje, że na zwrot z inwestycji w ESG trzeba poczekać od 3 do 5 lat.

Badanie wykazało też, że połowa prezesów największych firm przyznała, że ich obecne postępy w zakresie ESG nie są wystarczające, aby być w pełni przygotowanymi na potencjalną kontrolę ze strony interesariuszy lub udziałowców. Analitycy KPMG alarmują, że to pesymistyczna statystyka, gdyż niedługo całą grupę spółek branych w badaniu pod uwagę mogą spotkać poważne konsekwencje w wyniku nowych regulacji związanych z atestacją raportów niefinansowych.

Jeśli chodzi o negatywne skutki wynikające z niespełniania oczekiwań interesariuszy w odniesieniu do deklaracji w obszarze ESG polscy prezesi wskazują przede wszystkim na wyższe koszty i trudności w pozyskaniu finansowania, ale też obawy o przedłużenie obecnej kadencji zarządu oraz trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu zaangażowania u obecnych pracowników i z rekrutacją kandydatów.

Przyszłość wymaga od firm zaangażowania się w cele ESG na głębokim, autentycznym poziomie. To nie tylko wymaganie ze strony społeczeństwa i regulacji, ale przede wszystkim szansa na tworzenie rzeczywistej, trwałej wartości dla firm i ich interesariuszy. Kluczowym jest teraz przekształcenie obecnego status quo w działania i wykorzystanie ich jako bodźca do budowy zrównoważonych strategii biznesowych

– powiedziała w komunikacie Justyna Wysocka-Golec, partner associate, liderka Zespołu ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności w Dziale Consultingu w KPMG w Polsce.

Co istotne, aż 68 proc. prezesów z Polski przyznaje, że inwestuje w szereg programów zgodnych z podstawowymi wartościami wyznawanymi na całym świecie. W efekcie aż 80 proc. respondentów z Polski sądzi, że w ciągu najbliższych 3 lat będzie można zaobserwować rosnący poziom kontroli wyników organizacji w zakresie różnorodności.

Co do neutralności węglowej, to polscy prezesi przyznają, że muszą zintensyfikować działania swoich firm w tym celu, ale za główne bariery na drodze do zeroemisyjności i celów klimatycznych wymieniają brak odpowiednich rozwiązań technologicznych (60 proc. wskazań).

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA