Aż 75 proc. liderów zarządzających mniejszymi zespołami w firmach na terenie Polski czuje się wypalonych zawodowo – wynika z badania IRCenter „Potrzeby liderów 2024” opublikowanego przez Pluxee. Dotyczy to głównie kierowników zarządzających zespołami liczącymi do pięciu osób.
Polscy liderzy są wypaleni zawodowo głównie przez niewystarczające zarobki, na co wskazuje 53 proc. ankietowanych. Drugim najczęściej wskazywanym powodem jest zbyt duże obciążenie ilością, tempem pracy i nadmierną odpowiedzialnością, z czym boryka się 49 proc. badanych.
Co istotne dla kierownictwa firm, liderzy zespołów potrzebują też okazywania wdzięczności za wykonywane obowiązki, bo aż 38 proc. z nich ma poczucie zbyt rzadkiego lub nawet braku doceniania ich wysiłków przez przełożonych. Innymi powodami wypalenia jest brak dobrej komunikacji z przełożonym (42 proc.) oraz zła atmosfera w pracy i relacje ze współpracownikami (37 proc.).
Badanie wykazało również, że aż 57 proc. badanych liderów przyznaje, że coraz częściej „ma w pracy momenty, kiedy ma wszystkiego dość”. Poza tym 47 proc. kierowników nie widzi sensu swojej pracy, bo nie dostrzega w niej postępu i pozytywnych zmian. Jednocześnie tylko 46 proc. liderów deklaruje, że ich pracodawca dba wystarczająco o ich formę psychiczną i fizyczną, a 63 proc. liderów uważa, że nie może okazywać emocji w pracy i musi zawsze być w dobrej formie psychicznej.