fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKierownicy w Polsce są wypaleni zawodowo

Kierownicy w Polsce są wypaleni zawodowo

Zdecydowana większość liderów mniejszych zespołów w firmach w Polsce czuje się wypalonych zawodowo, a wpływa na to kilka czynników.

Aż 75 proc. liderów zarządzających mniejszymi zespołami w firmach na terenie Polski czuje się wypalonych zawodowo – wynika z badania IRCenter „Potrzeby liderów 2024” opublikowanego przez Pluxee. Dotyczy to głównie kierowników zarządzających zespołami liczącymi do pięciu osób.

Polscy liderzy są wypaleni zawodowo głównie przez niewystarczające zarobki, na co wskazuje 53 proc. ankietowanych. Drugim najczęściej wskazywanym powodem jest zbyt duże obciążenie ilością, tempem pracy i nadmierną odpowiedzialnością, z czym boryka się 49 proc. badanych.

Co istotne dla kierownictwa firm, liderzy zespołów potrzebują też okazywania wdzięczności za wykonywane obowiązki, bo aż 38 proc. z nich ma poczucie zbyt rzadkiego lub nawet braku doceniania ich wysiłków przez przełożonych. Innymi powodami wypalenia jest brak dobrej komunikacji z przełożonym (42 proc.) oraz zła atmosfera w pracy i relacje ze współpracownikami (37 proc.).

Badanie wykazało również, że aż 57 proc. badanych liderów przyznaje, że coraz częściej „ma w pracy momenty, kiedy ma wszystkiego dość”. Poza tym 47 proc. kierowników nie widzi sensu swojej pracy, bo nie dostrzega w niej postępu i pozytywnych zmian. Jednocześnie tylko 46 proc. liderów deklaruje, że ich pracodawca dba wystarczająco o ich formę psychiczną i fizyczną, a 63 proc. liderów uważa, że nie może okazywać emocji w pracy i musi zawsze być w dobrej formie psychicznej.

Źródło: Pluxee
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA