fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajKina wciąż borykają się z długami

Kina wciąż borykają się z długami

Kina w Polsce nie mogą wrócić na prostą i tylko w pierwszym półroczu tego roku ich długi wzrosły trzykrotnie.

Na koniec czerwca 2023 r. suma nieopłaconych zaległości kin w Polsce wyniosła 873,2 tys. złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. To aż trzy razy więcej niż na początku roku.

Dla porównania w czerwcu 2022 r. długi polskich kin wynosiły 293,6 tys. złotych, a w momencie wybuchu pandemii koronawirusa, czyli w marcu 2020 r., było to 182,5 tys. złotych. Aktualnie średnia zaległość kin w Polsce sięgnęła 58,1 tys. złotych.

Według przytaczanych przez BIG InfoMonitor danych, w 2022 r. w kinach stałych w Polsce wyświetlono 2,1 mln seansów, które obejrzało 41,4 mln widzów. Chociaż wynik jest o 50,8 proc. lepszy niż w 2021 r., to jednak wciąż dużo brakuje mu do poziomu sprzed pandemii, gdyż w 2019 r. do polskich kin zawitało 61,7 mln osób.

Kina mają problem przez streaming

Polskie kina odnotowują gorsze wyniki niż przed pandemią, bo Polacy coraz bardziej przekonują się do platform streamingowych, oferujących coraz więcej filmowych pozycji do obejrzenia na domowej kanapie. Badanie zrealizowane wspólnie przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską wykazało, że 57 proc. Polaków nie chodzi do kina, bo wymaga to od nich dodatkowego planowania, więc zamienili oni salę kinową na streaming.

Problemem dla kin jest też inflacja oraz rosnące koszty. Cytowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dane mówią, że dzisiaj średni miesięczny wydatek na kino wynosi 97,90 złotych, podczas gdy przed pandemią było to 69,40 złotych. Obecnie aż 37 proc. Polaków przyznaje, że nie chodzi do kina, bo bilety są za drogie, a dla 39 proc. osób rzadsze wizyty w kinie to sposób na oszczędności i radzenie sobie z drożyzną.

Źródło: BIG

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA