fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajKina wciąż borykają się z długami

Kina wciąż borykają się z długami

Kina w Polsce nie mogą wrócić na prostą i tylko w pierwszym półroczu tego roku ich długi wzrosły trzykrotnie.

Na koniec czerwca 2023 r. suma nieopłaconych zaległości kin w Polsce wyniosła 873,2 tys. złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. To aż trzy razy więcej niż na początku roku.

Dla porównania w czerwcu 2022 r. długi polskich kin wynosiły 293,6 tys. złotych, a w momencie wybuchu pandemii koronawirusa, czyli w marcu 2020 r., było to 182,5 tys. złotych. Aktualnie średnia zaległość kin w Polsce sięgnęła 58,1 tys. złotych.

Według przytaczanych przez BIG InfoMonitor danych, w 2022 r. w kinach stałych w Polsce wyświetlono 2,1 mln seansów, które obejrzało 41,4 mln widzów. Chociaż wynik jest o 50,8 proc. lepszy niż w 2021 r., to jednak wciąż dużo brakuje mu do poziomu sprzed pandemii, gdyż w 2019 r. do polskich kin zawitało 61,7 mln osób.

Kina mają problem przez streaming

Polskie kina odnotowują gorsze wyniki niż przed pandemią, bo Polacy coraz bardziej przekonują się do platform streamingowych, oferujących coraz więcej filmowych pozycji do obejrzenia na domowej kanapie. Badanie zrealizowane wspólnie przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską wykazało, że 57 proc. Polaków nie chodzi do kina, bo wymaga to od nich dodatkowego planowania, więc zamienili oni salę kinową na streaming.

Problemem dla kin jest też inflacja oraz rosnące koszty. Cytowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dane mówią, że dzisiaj średni miesięczny wydatek na kino wynosi 97,90 złotych, podczas gdy przed pandemią było to 69,40 złotych. Obecnie aż 37 proc. Polaków przyznaje, że nie chodzi do kina, bo bilety są za drogie, a dla 39 proc. osób rzadsze wizyty w kinie to sposób na oszczędności i radzenie sobie z drożyzną.

Źródło: BIG

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA