fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajKoniec z energetykami dla niepełnoletnich

Koniec z energetykami dla niepełnoletnich

Prezydent Andrzej Duda ostatecznie podpisał ustawę, która zakazuje sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim.

23 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem kofeiny i tauryny osobom poniżej 18. roku życia. Kary grożą sprzedawcom, ale też i  producentom.

Jak precyzuje portal Wiadomości Handlowe zakaz sprzedaży energetyków zacznie obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2024 roku. Poza ograniczeniami sprzedażowymi w zwykłych sklepach, napoje z kofeiną i tauryną nie będą mogły pojawiać się w szkołach i innych jednostkach systemu oświaty, np. w popularnych automatach z przekąskami.

Surowe kary dla sklepów i producentów

Przyjęte przepisy zakładają też sankcje dla podmiotów, które nie będą się stosować do nowego zakazu. Zgodnie z planem ci, którzy będą kontynuować sprzedaż napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom niepełnoletnim lub będą je dystrybuować na terenie innych miejsc objętych ustawą, muszą liczyć się z grzywną w wysokości do 2 tysięcy złotych. Podobna kara będzie grozić kierownikom sklepów lub lokali gastronomicznych, którzy nie dopełnią obowiązku nadzoru i przez to dopuszczą do popełnienia wykroczenia polegającego na sprzedaży energetyków nieletnim.

Nowe przepisy wymagają też od producentów oraz importerów napojów energetyzujących oznaczenia opakowań widoczną, czytelną i umieszczoną w sposób trwały informacją o treści „napój energetyzujący” lub „napój energetyczny”. Przepisy te będą obowiązywać wcześniej niż zakaz, bo od 1 września tego roku, a firmy, które nie dopełnią omawianego wymogu będą musiały liczyć się z grzywną sięgającą nawet 200 tysięcy złotych lub karą ograniczenia wolności.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA