fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaKrajKoniec z energetykami dla niepełnoletnich

Koniec z energetykami dla niepełnoletnich

Prezydent Andrzej Duda ostatecznie podpisał ustawę, która zakazuje sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim.

23 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem kofeiny i tauryny osobom poniżej 18. roku życia. Kary grożą sprzedawcom, ale też i  producentom.

Jak precyzuje portal Wiadomości Handlowe zakaz sprzedaży energetyków zacznie obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2024 roku. Poza ograniczeniami sprzedażowymi w zwykłych sklepach, napoje z kofeiną i tauryną nie będą mogły pojawiać się w szkołach i innych jednostkach systemu oświaty, np. w popularnych automatach z przekąskami.

Surowe kary dla sklepów i producentów

Przyjęte przepisy zakładają też sankcje dla podmiotów, które nie będą się stosować do nowego zakazu. Zgodnie z planem ci, którzy będą kontynuować sprzedaż napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom niepełnoletnim lub będą je dystrybuować na terenie innych miejsc objętych ustawą, muszą liczyć się z grzywną w wysokości do 2 tysięcy złotych. Podobna kara będzie grozić kierownikom sklepów lub lokali gastronomicznych, którzy nie dopełnią obowiązku nadzoru i przez to dopuszczą do popełnienia wykroczenia polegającego na sprzedaży energetyków nieletnim.

Nowe przepisy wymagają też od producentów oraz importerów napojów energetyzujących oznaczenia opakowań widoczną, czytelną i umieszczoną w sposób trwały informacją o treści „napój energetyzujący” lub „napój energetyczny”. Przepisy te będą obowiązywać wcześniej niż zakaz, bo od 1 września tego roku, a firmy, które nie dopełnią omawianego wymogu będą musiały liczyć się z grzywną sięgającą nawet 200 tysięcy złotych lub karą ograniczenia wolności.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA