fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKrótszy tydzień pracy jednak realny?

Krótszy tydzień pracy jednak realny?

Rząd Koalicji Obywatelskiej przeprowadził pierwsze analizy dotyczące skrócenia tygodnia pracy w Polsce. Reforma staje się realna.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma już pierwsze analizy dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Szefostwo resortu nie wyklucza wprowadzenia takich zmian w polskim prawie już w ciągu najbliższych kilku lat.

Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk chciałaby, żeby skrócenie tygodnia pracy nastąpiło jeszcze w obecnej kadencji Sejmu i wyjaśniła, że jest to konieczne, bo Polacy należą do jednych z najwięcej pracujących narodów w całej Unii Europejskiej. Przez to brakuje nam czasu nie tylko na życie prywatne, ale też odbija się to na naszym zdrowiu, co negatywnie przekłada się na sytuację demograficzną. Zdaniem minister Dziemianowicz-Bąk skrócenie tygodnia pracy to nic innego, jak inwestycja społeczna. Polityk dodała, że od wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy minęło już przeszło 100 lat, a technologia poszła na tyle do przodu, że nie można uzależniać efektywności pracy od jej długości.

Ja, tak jak całe moje środowisko lewicowe, ale nie tylko, bo przecież premier Donald Tusk postulował pilotaż czterodniowego tygodnia pracy, jestem za tym, żeby rozmawiać o skróceniu tygodnia pracy

– powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Rozmowie RMF.

Szefowa resortu dodała, że analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych przez pracownika zlecono Centralnemu Instytutu Ochrony Pracy, a pierwsze wnioski pokazują, że najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby skrócenie tygodnia pracy do 4 dni, a nie do 35 godzin tygodniowo. Minister wyjaśniła, że system zmianowy łatwiej byłoby dostosować właśnie do takich ram pracy.

Źródło: RMF24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA