fbpx
czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaŚwiatLewica kupiła władzę w Hiszpanii za 15 miliardów euro i amnestię dla...

Lewica kupiła władzę w Hiszpanii za 15 miliardów euro i amnestię dla separatystów

Chociaż rządzący Hiszpanią od pięciu lat socjalistyczny premier Pedro Sánchez przegrał ostatnie wybory, to pozostanie na stanowisku dzięki sojuszowi z katalońskimi separatystami.

Socjalistyczna Partia Robotnicza rządzi Hiszpanią od 2018 roku, gdy premierem został lider tego ugrupowania, Perdo Sánchez. W tegorocznych wyborach zajęła ona jednak drugie miejsce, została wyprzedzona przez Partię Ludową. Centroprawicowe ugrupowanie nie zdołało jednak zebrać większości w parlamencie, a socjaliści uzyskali poparcie dla swojego rządu m.in. ze strony katalońskich ugrupowań separatystycznych. 

Aby utrzymać się przy władzy, lewica poszła na bardzo daleko idące ustępstwa wobec koalicjantów. Perdo Sánchez m.in. zgodził się na umorzenie 15 miliardów euro długu, który Katalonia jest winna centralnym władzom kraju. 

Największe kontrowersje budzi jednak deklaracja socjalistów, którzy obiecali amnestię dla ok. 400 osób, które w 2017 r. wzięły aktywny udział w organizacji niezgodnego z krajową konstytucją referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Sprzeciw wobec amnestii doprowadził do potężnych manifestacji w Hiszpanii, które zgromadziły kilkaset tysięcy osób. 

Chociaż zdecydowana większość (70 proc.) Hiszpanów jest przeciwko wypuszczeniu z więzień separatystów, to wszystko wskazuje, iż tak się właśnie stanie. 

barrons.com, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA