fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKraj„Lokalna półka” nowym obowiązkiem dla sklepów?

„Lokalna półka” nowym obowiązkiem dla sklepów?

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało program Lokalna półka, który wprowadziłby wymóg, aby markety w swojej ofercie miały określone minimum produktów pochodzących od lokalnych dostawców.

W środę PiS zaprezentowało program Lokalna półka, wymagający od marketów, aby co najmniej dwie trzecie owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodziło od lokalnych dostawców. Mają na tym skorzystać producenci oraz konsumenci.

Pomysłodawcy programu twierdzą, że dzięki niemu wzmocniona zostanie pozycja lokalnych dostawców względem innych ogniw łańcucha dostaw żywności, a konsumenci uzyskają lepszy dostęp do produktów wytworzonych przez mniejszych, również lokalnych producentów. Według PiS Lokalna półka ma skończyć z niską jakością warzyw i owoców oraz zyskiem za wszelką cenę. Priorytetem ma być jakość żywności i zdrowie klientów.

Zyskają rolnicy, bo będą mieli łatwy dostęp do lokalnych rynków, bez pośredników, z niskimi kosztami transportu towarów. Więcej pieniędzy zostanie w ich kieszeniach. Zyskają klienci, bo będą mieli lepszy dostęp do świeżych i smacznych produktów, a ich pieniądze zostaną w ich najbliższej okolicy

– powiedział w opublikowanym na Twitterze filmie doradca prezydenta, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Poza tym PiS chce, aby na paragonach widoczny był kraj pochodzenia danego produktu, bo według polityków jest to bardzo ważne dla konsumentów. Z kolei Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że na nowym obowiązku zyskają też sieci handlowe, bo zdrowy i zadowolony klient powinien być przecież dla nich najważniejszy.

Źródło: @pisorgpl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA