fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKraj„Lokalna półka” nowym obowiązkiem dla sklepów?

„Lokalna półka” nowym obowiązkiem dla sklepów?

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało program Lokalna półka, który wprowadziłby wymóg, aby markety w swojej ofercie miały określone minimum produktów pochodzących od lokalnych dostawców.

W środę PiS zaprezentowało program Lokalna półka, wymagający od marketów, aby co najmniej dwie trzecie owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodziło od lokalnych dostawców. Mają na tym skorzystać producenci oraz konsumenci.

Pomysłodawcy programu twierdzą, że dzięki niemu wzmocniona zostanie pozycja lokalnych dostawców względem innych ogniw łańcucha dostaw żywności, a konsumenci uzyskają lepszy dostęp do produktów wytworzonych przez mniejszych, również lokalnych producentów. Według PiS Lokalna półka ma skończyć z niską jakością warzyw i owoców oraz zyskiem za wszelką cenę. Priorytetem ma być jakość żywności i zdrowie klientów.

Zyskają rolnicy, bo będą mieli łatwy dostęp do lokalnych rynków, bez pośredników, z niskimi kosztami transportu towarów. Więcej pieniędzy zostanie w ich kieszeniach. Zyskają klienci, bo będą mieli lepszy dostęp do świeżych i smacznych produktów, a ich pieniądze zostaną w ich najbliższej okolicy

– powiedział w opublikowanym na Twitterze filmie doradca prezydenta, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Poza tym PiS chce, aby na paragonach widoczny był kraj pochodzenia danego produktu, bo według polityków jest to bardzo ważne dla konsumentów. Z kolei Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że na nowym obowiązku zyskają też sieci handlowe, bo zdrowy i zadowolony klient powinien być przecież dla nich najważniejszy.

Źródło: @pisorgpl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA