fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKraj„Lokalna półka” nowym obowiązkiem dla sklepów?

„Lokalna półka” nowym obowiązkiem dla sklepów?

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało program Lokalna półka, który wprowadziłby wymóg, aby markety w swojej ofercie miały określone minimum produktów pochodzących od lokalnych dostawców.

W środę PiS zaprezentowało program Lokalna półka, wymagający od marketów, aby co najmniej dwie trzecie owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodziło od lokalnych dostawców. Mają na tym skorzystać producenci oraz konsumenci.

Pomysłodawcy programu twierdzą, że dzięki niemu wzmocniona zostanie pozycja lokalnych dostawców względem innych ogniw łańcucha dostaw żywności, a konsumenci uzyskają lepszy dostęp do produktów wytworzonych przez mniejszych, również lokalnych producentów. Według PiS Lokalna półka ma skończyć z niską jakością warzyw i owoców oraz zyskiem za wszelką cenę. Priorytetem ma być jakość żywności i zdrowie klientów.

Zyskają rolnicy, bo będą mieli łatwy dostęp do lokalnych rynków, bez pośredników, z niskimi kosztami transportu towarów. Więcej pieniędzy zostanie w ich kieszeniach. Zyskają klienci, bo będą mieli lepszy dostęp do świeżych i smacznych produktów, a ich pieniądze zostaną w ich najbliższej okolicy

– powiedział w opublikowanym na Twitterze filmie doradca prezydenta, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Poza tym PiS chce, aby na paragonach widoczny był kraj pochodzenia danego produktu, bo według polityków jest to bardzo ważne dla konsumentów. Z kolei Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że na nowym obowiązku zyskają też sieci handlowe, bo zdrowy i zadowolony klient powinien być przecież dla nich najważniejszy.

Źródło: @pisorgpl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA