fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseLombardy na celowniku Ministerstwa Finansów

Lombardy na celowniku Ministerstwa Finansów

Rząd chce przygotować nowe przepisy dotyczące działalności lombardów.

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że odnośnie lombardów przygotowywane są rozwiązania, które będą wprowadzały limity dotyczące kosztów, analogicznie jak w ustawie antylichwiarskiej. Celem jest „ucywilizowanie” rynku lombardów.

Resort finansów chce, aby Polacy nie popadali w spiralę długów, tym bardziej że rośnie liczba tzw. chwilówek, które są zaciągane przez coraz większą liczbę ludzi. Zjawisko to jest w jakiś sposób kontrolowane przez ustawę antylichwiarską, w której obowiązują limity kosztów i objęcie podobnymi przepisami lombardów ma również uporządkować sytuację w tym zakresie.

– Będą to firmy, które będą kapitałowe, rejestrowane, będą posługiwały się uczciwymi umowami i tu również będą analogiczne limity – poinformował Soboń.

Według pierwszego raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców o lombardach z 2021 r. w Polsce mogło funkcjonować ich wówczas nawet 40 tys. Z usług lombardów korzystało aż 14 proc. Polaków. Natomiast tylko w trakcie pandemii punkty takie odwiedziło 1,5 mln Polaków i aż 65 proc. z nich argumentowało ten fakt pogorszeniem swojej sytuacji materialnej w związku z lockdownem. Z kolei 41 proc. wszystkich użytkowników lombardów korzystało z ich usług ze względu na odmowę kredytową z banku lub firmy pożyczkowej. W 2021 r. za pożyczkę lombardową trzeba było płacić nawet 1,5 proc. dziennie.

PAP, ZPP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA