fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseLuka VAT w UE. Jak wypada Polska?

Luka VAT w UE. Jak wypada Polska?

Komisja Europejska poinformowała, że od 2020 do 2021 roku luka VAT w Unii Europejskiej zmniejszyła się o około jedną trzecią.

Luka VAT w UE zmniejszyła się z 99 mld euro w 2020 roku do 61 mld euro w roku 2021 – poinformowała Komisja Europejska. Według unijnych analityków jest to „bezprecedensowa poprawa w porównaniu z poprzednimi latami”.

W raporcie KE wyjaśniono, że kwota 61 mld euro dotyczy głównie dochodów utraconych z powodu oszustw związanych z podatkiem VAT, uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania, upadłości niezwiązanych z oszustwami, błędnych obliczeń i niewypłacalności finansowej.

Utracone wpływy z podatku VAT mogą mieć niezwykle negatywny wpływ na zdolność rządów do finansowania dóbr i usług publicznych, od których wszyscy jesteśmy zależni, takich jak szkoły, szpitale i transport

– napisano w najnowszym raporcie Komisji.

Szczególną poprawę w kwestii zmniejszania luki VAT wykazały Włochy oraz Polska. Według wyliczeń KE we Włoszech luka zmniejszyła się o 10,7 proc., natomiast w Polsce było to 7,8 proc. Jednocześnie KE zaznaczyła, że w Polsce wpływy do budżetu z tytułu VAT w 2021 r. były o 3,3 proc. niższe od zakładanych, a luka wyniosła 1,69 mld euro. Dla porównania, we Francji luka w tym samym roku wyniosła 4,9 proc. i osiągnęła 9,5 mld euro. Z kolei w Niemczech była na poziomie 2,8 proc., czyli 7,4 mld euro, zaś w Rumunii 36,7 proc., co stanowi 8,9 mld euro.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA