fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesMałe firmy obawiają się przyszłości

Małe firmy obawiają się przyszłości

Prawie wszyscy przedsiębiorcy sektora MŚP z niepokojem weszli w nowy rok, obawiając się o losy swoich firm. Największe obawy ma branża budowlana.

Aż 96 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wyraża zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku – wynika z badania Kaczmarski Group. Chodzi głównie o rosnące koszty prowadzenia działalności.

Przede wszystkim polski biznes obawia się rosnących cen energii, surowców i materiałów, na co wskazało 54 proc. ankietowanych i dotyczy to głównie najmniejszych firm z branży budowlanej, produkcyjnej i usługowej. Niewiele mniej, bo 52 proc. boi się rosnących kosztów pracy i tutaj największe zaniepokojenie ponownie wyraża budownictwo (61 proc.).

Ostatnie lata były wyzwaniem dla niemal wszystkich obszarów gospodarki, dlatego firmy spodziewają się, że w 2024 roku też nie będzie im lekko. Jedynie 4 procent z nich nie martwi się tym, co przyniosą kolejne miesiące. Szczególne zaniepokojenie odczuwa budownictwo, a więc sektor, który faktycznie ma za sobą trudne doświadczenia

– powiedział cytowany w komunikacie Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

Polskie firmy obawiają się też spadku liczby klientów oraz spadku sprzedaży i zysków, na co wskazało 38 proc. badanych podmiotów. Duży niepokój w tym względzie wyraża ponownie budownictwo, ale też handel i usługi.

Około 30 proc. MŚP boi się wprowadzenia niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian w prawie, a wśród nich są przede wszystkim firmy z sektora usług oraz mikrofirmy. Z kolei co czwarte polskie małe lub średnie przedsiębiorstwo obawia się wzrostu niewypłacalności firm oraz zatorów płatniczych.

Źródło: KRD
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA