fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaBiznesMałe firmy obawiają się przyszłości

Małe firmy obawiają się przyszłości

Prawie wszyscy przedsiębiorcy sektora MŚP z niepokojem weszli w nowy rok, obawiając się o losy swoich firm. Największe obawy ma branża budowlana.

Aż 96 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wyraża zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku – wynika z badania Kaczmarski Group. Chodzi głównie o rosnące koszty prowadzenia działalności.

Przede wszystkim polski biznes obawia się rosnących cen energii, surowców i materiałów, na co wskazało 54 proc. ankietowanych i dotyczy to głównie najmniejszych firm z branży budowlanej, produkcyjnej i usługowej. Niewiele mniej, bo 52 proc. boi się rosnących kosztów pracy i tutaj największe zaniepokojenie ponownie wyraża budownictwo (61 proc.).

Ostatnie lata były wyzwaniem dla niemal wszystkich obszarów gospodarki, dlatego firmy spodziewają się, że w 2024 roku też nie będzie im lekko. Jedynie 4 procent z nich nie martwi się tym, co przyniosą kolejne miesiące. Szczególne zaniepokojenie odczuwa budownictwo, a więc sektor, który faktycznie ma za sobą trudne doświadczenia

– powiedział cytowany w komunikacie Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

Polskie firmy obawiają się też spadku liczby klientów oraz spadku sprzedaży i zysków, na co wskazało 38 proc. badanych podmiotów. Duży niepokój w tym względzie wyraża ponownie budownictwo, ale też handel i usługi.

Około 30 proc. MŚP boi się wprowadzenia niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian w prawie, a wśród nich są przede wszystkim firmy z sektora usług oraz mikrofirmy. Z kolei co czwarte polskie małe lub średnie przedsiębiorstwo obawia się wzrostu niewypłacalności firm oraz zatorów płatniczych.

Źródło: KRD
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA