fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiMaleją wpływy z podatku cukrowego

Maleją wpływy z podatku cukrowego

W ciągu ostatniego roku znacząco spadły wpływy do Skarbu Państwa z tytułu tak zwanego podatku cukrowego i są one niższe od rządowych założeń.

Od stycznia do listopada 2023 roku wpływy do budżetu z tytułu podatku cukrowego wyniosły 1,4 mld złotych – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Według informacji gazety jest to aż o 10 proc. mniej niż jeszcze rok temu.

Mniejsze od oczekiwanych wpływy z podatku cukrowego oznaczają, że już drugi rok z rzędu będą one niższe od rządowych założeń (na poziomie aż 2 mld złotych rocznie). Przytaczane przez „Dziennik Gazetę Prawną” dane mówią, że od stycznia do października 2023 roku podatek cukrowy zapłaciło 604 podmiotów, czyli mniej niż rok temu, gdy było to 650 firm. Spadek liczby podmiotów podlegających temu podatkowi wynika z faktu, że niektórzy producenci tak zmienili receptury swoich produktów, aby nie musieć go płacić. Odbywa się to przez zmniejszenie zawartości cukru i zwiększenie udziału zagęszczonego soku owocowego. Mniejsze wpływy z podatku cukrowego to też częściowo efekt zniechęcenia Polaków do słodzonych napojów.

2 lata podatku cukrowego w Polsce

W Polsce podatek cukrowy został wprowadzony na mocy ustawy z 14 lutego 2020 roku i obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. Sama opłata cukrowa składa się ze składnika stałego i zmiennego. Na każdy litr napoju przypada 50 groszy opłaty stałej – za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju lub za zawartość (w jakiejkolwiek ilości) co najmniej jednej substancji słodzącej oraz 5 groszy opłaty zmiennej – za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju. Napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny są objęte dodatkową opłatą w wysokości 0,10 zł w przeliczeniu na litr napoju. Jednocześnie opłata nie może wynieść więcej niż maksymalnie 1,2 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju.

Niższa opłata obejmuje napoje zawierające powyżej 5 g cukrów w 100 ml, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20 proc. składu surowcowego oraz napoje będące roztworami węglowodanowo-elektrolitowymi (np. napoje izotoniczne).

Źródło: DGP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA