fbpx
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaFelietonMiasta i ich makiety

Miasta i ich makiety

Tak się utarło, że liberałowie, to ci od rynku. Jak najbardziej tak, szkoda jedynie, że wyłącznie tego niematerialnego, przestrzeni będącej sumą dobrowolnych wymian. Powinniśmy jednak szukać okazji także do rozmowy o rynku materialnym. Miejscu spotkań, tym w centrum miasta.

To dziwne, trochę też fascynujące, że w wyniku serii historycznych przypadków różne frakcje ideowe podzieliły się tematami i z niektórych z nich zrobiły nawet swoje ulubione. Skoro prawo pracy albo kwestie lokatorskie to lewica, jak środowisko to znowu ona, może w barwach ostrej zieleni, kiedy polityka historyczna to oczywiście prawicowe antypody lewicy, a ekonomia i gospodarka: to liberałowie. Taka mentalna mapa to uproszczenie, bo o polityce historycznej wypowiadają się również ci, którzy przeważnie kojarzą się z rynkiem. Albo lokatorami. Po prostu z zewnątrz, obserwując debatę publiczną, często wygląda to tak, jakby tematy były jakimś dominium. Niekiedy współdzielonym albo atakowanym, ale jakoś podskórnie czujemy, kto się czym interesuje. I zakładamy, że na tym się zna.

Znawstwo, choćby na poziomie oblatania i zdolności do prezentowania się jako ekspert profanom, oczywiście prędzej czy później przychodzi, ale wtedy pole danego tematu jest tym trudniej odbić, wprowadzić na nie jakiś koloryt. Polityki miejskie to niestety żywotny i prawdziwy przykład. Ekspert od miasta to w naszej wyobraźni prawie zawsze lewicowiec i to na rowerze. A skoro tak sobie wyobrażamy tych ekspertów: to właśnie tacy się zjawiają, bo z szeregu wypowiadających się zapamiętujemy tych, którzy mieli wyraźne „atrybuty”. Trudno przebić niemalże monopol szczególnie wtedy, kiedy najpierw tworzy się on w głowie.

Oczywiście bycie świetnym ekspertem tak naprawdę nie zależy od poglądów politycznych, ideologii czy idei, bycie ekspertem zależy od doskonałej znajomości materii, na temat której się wypowiadamy. Są więc na pewno także prawicowcy – specjaliści od praw zwierząt i prawicowi spece od miast. Ale jest ich mało, bo woleli się okopać w swoich bańkach tematycznych, specjalizować się w tym, w czym specjalizują się inni prawicowcy, a tamte tematy, mniej atrakcyjne i ciekawe, oddać. To samo dzieje się z lewicą. To samo z liberałami. Tym bardziej się to dzieje, im mocniej nasze debaty i dyskusje są uwiązywane do stalowych prawideł algorytmów utrudniających nam wyjrzenie poza swoją najbliższą przestrzeń, ten fragment cyfrowego świata, gdzie czujemy się bezpiecznie, bo wszyscy się w nim z nami zgadzają.

Okazało się, że tematyka miejska jest jednak niesamowicie ważna. I wycofywanie się przeróżnych frakcji ideowych spowodowało, że jedna z nich, lewica, ta, która interesowała się systematycznie tematem, ma kulturowy (niemalże) monopol na mówienie o tym, co wypada w mieście, a co nie. Co jest dobre dla miast i mieszkańców, a co nie. Co jest modne. Pożądane.

Wydawać by się mogło, że to nic, ale to bardzo wiele. Władza nad dyskursem to także, może przede wszystkim, władza nad wyobraźnią, a ta przekłada się na panowanie nad przyszłością, bo przyszłość trzeba najpierw wymyślić, dopiero później można ją zrealizować. Kto zrobi to pierwszy i ogłosi, że jego rozwiązania są jedynie słuszne, ten ma ogromną przewagę. Ten może budować przyszłe miasta. Będzie to jednak korzystanie ze słabszego budulca niż cegły wypalane w ogniu konfrontowania ze sobą różnych pomysłów. Miasta nie lubią jednorodności.

Specjaliści od rynku woleli zajmować się jego niematerialnym rozumieniem. Trudno dziś o liberała zdolnego do podjęcia merytorycznej rozmowy z całymi zastępami lewicowych, to prawda, niestety czasami tylko hochsztaplerów, ale niekiedy i na szczęście również prawdziwymi znawcami wszystkich nici wiedzy, jakie splątują się w opisie tak ekstremalnie złożonej struktury, jaką jest miasto. Nie mamy ludzi, po prostu. Mamy ich za to wtedy, kiedy trzeba rozmawiać na przykład o giełdzie albo o politykach banków centralnych. Tam jesteśmy mocni.

A pomysły stref czystego transportu pojawiają się w kolejnych miastach. Tak, taka nazwa brzmi świetnie i przecież nikt nie lubi brudu. 30 lat obcowania z marketingiem powinno nas już jednak uczulić na przekaz reklamowy i kazać szukać głębiej. Strefa Czystego Transportu będzie formą wykluczenia niektórych mieszkańców z tego, co oferuje im centrum, a więc tego, co w mieście przynajmniej symbolicznie najważniejsze: przestrzeni agory, wymiany, równości. Na rynku i przyległych ulicach nie kryją się jednak tylko symbole, są tam też dobra kultury, przedsiębiorczość i handel. To są te wartości, do których dostęp musi mieć każdy. Jakoś jednak nie widzę, aby liberałowie byli szczególnie aktywni w związku z planami Rady Miasta Krakowa. Liberalnych argumentów używa za to wojewoda Łukasz Kmita. Nie jest on liberałem, ale w tej sprawie występuje jako nasz rzecznik. To dobrze, powinno nam to jednak dać do myślenia. Brakuje nas, liberałów, w takich debatach. Rozmawiamy o czymś innym, też ważnym. Ale ten brak trzeba usunąć. I tu nie chodzi nawet o Kraków, drugie największe miasto w Polsce. Problem kontrowersyjnych zapisów, ale zielonym atramentem, będzie się powtarzał, a my musimy wymyślić taki sposób, który pozwoli na życie jak najbardziej w zgodzie z naturą, ale przy jednoczesnym zachowaniu tego, co udało nam się osiągnąć setkami lat postępu technologicznego, co mamy dzięki kapitalizmowi.

Miasto to przestrzeń liberała, naturalne miejsce dla niego lub dla niej, dla liberałki. To tutaj dużo się dzieje, jest bardziej różnorodnie, krzyżują się interesy, pojawia się więcej szans niż gdzieś indziej. Brońmy miast, bo inaczej dostaniemy ich makiety, z centrami bez samochodów, ale też bez mieszkańców – atrakcyjne tylko dla branży turystycznej.

Marcin Chmielowski

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne opinie i poglądy

Marcin Chmielowski
Marcin Chmielowski
Politolog, doktor filozofii, autor książek, scenarzysta filmów dokumentalnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

Pluszowy krzyż polskich liberałów i libertarian

Rozmowa z innym pozwala docenić to, co mamy. Szczególnie wtedy, kiedy ten inny jest tak naprawdę bardzo do nas podobny. Na przykład jest libertarianinem z Białorusi.
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA