fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajMiele przenosi produkcję z Niemiec do Polski

Miele przenosi produkcję z Niemiec do Polski

Niemiecki producent sprzętu AGD szuka oszczędności. Koncern zdecydował się na cięcia miejsc pracy w Niemczech i przeniesienie całej produkcji pralek do Polski.

Niemieckie media donoszą o decyzji koncernu Miele, który w związku ze spadkiem sprzedaży zaczął szukać oszczędności. „Deutsche Welle” zdradza, że sposobem na poprawienie wyników firmy jest redukcja około dwóch tysięcy etatów na całym świecie i przeniesienie części produkcji z Niemiec do Polski.

We wtorek 6 lutego firma opublikowała komunikat prasowy, w którym podkreśla, że obecna sytuacja „nie jest przejściowym spadkiem koniunktury, ale trwałą zmianą warunków ramowych, do których trzeba się dostosować”. W sumie do 2026 roku Miele chce wygospodarować 500 mln euro, z czego 166 mln euro mają przynieść zmniejszone koszty personelu, a reszta to zwiększenie sprzedaży i redukcja kosztów materiału.

Według niemieckiego „Handelsblatt” obecnie Miele zatrudnia na całym świecie przeszło 23,5 tys. osób (z czego połowa pracuje w Niemczech), ale wkrótce zlikwidowanych ma być około 2 tys. etatów – przede wszystkim poza produkcją. Jeśli chodzi o produkcję, to do 2027 roku z fabryki w Gütersloh w Nadrenii Północnej-Westfalii do Polski ma zostać przeniesionych nawet 700 miejsc pracy. To ważna zmiana, bo dzisiaj w fabryce w Ksawerowie przy produkcji pralek Miele pracuje około 400 osób.

Decyzja niemieckiego koncernu spotkała się z krytyką związkowców z IG Metall, której przedstawiciel, Knut Giesler stwierdził, że najwyraźniej aktualnie firmie Miele zamiast na opieraniu marki na renomie, bardziej zależy na oszczędnościach i produkcji mniej jakościowego sprzętu.

Warto zaznaczyć, że w tym roku firma Miele obchodzi 125. lecie istnienia.

Źródło: Deutsche Welle

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA