fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajMiele przenosi produkcję z Niemiec do Polski

Miele przenosi produkcję z Niemiec do Polski

Niemiecki producent sprzętu AGD szuka oszczędności. Koncern zdecydował się na cięcia miejsc pracy w Niemczech i przeniesienie całej produkcji pralek do Polski.

Niemieckie media donoszą o decyzji koncernu Miele, który w związku ze spadkiem sprzedaży zaczął szukać oszczędności. „Deutsche Welle” zdradza, że sposobem na poprawienie wyników firmy jest redukcja około dwóch tysięcy etatów na całym świecie i przeniesienie części produkcji z Niemiec do Polski.

We wtorek 6 lutego firma opublikowała komunikat prasowy, w którym podkreśla, że obecna sytuacja „nie jest przejściowym spadkiem koniunktury, ale trwałą zmianą warunków ramowych, do których trzeba się dostosować”. W sumie do 2026 roku Miele chce wygospodarować 500 mln euro, z czego 166 mln euro mają przynieść zmniejszone koszty personelu, a reszta to zwiększenie sprzedaży i redukcja kosztów materiału.

Według niemieckiego „Handelsblatt” obecnie Miele zatrudnia na całym świecie przeszło 23,5 tys. osób (z czego połowa pracuje w Niemczech), ale wkrótce zlikwidowanych ma być około 2 tys. etatów – przede wszystkim poza produkcją. Jeśli chodzi o produkcję, to do 2027 roku z fabryki w Gütersloh w Nadrenii Północnej-Westfalii do Polski ma zostać przeniesionych nawet 700 miejsc pracy. To ważna zmiana, bo dzisiaj w fabryce w Ksawerowie przy produkcji pralek Miele pracuje około 400 osób.

Decyzja niemieckiego koncernu spotkała się z krytyką związkowców z IG Metall, której przedstawiciel, Knut Giesler stwierdził, że najwyraźniej aktualnie firmie Miele zamiast na opieraniu marki na renomie, bardziej zależy na oszczędnościach i produkcji mniej jakościowego sprzętu.

Warto zaznaczyć, że w tym roku firma Miele obchodzi 125. lecie istnienia.

Źródło: Deutsche Welle

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA