fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajMleczarzom grozi fala bankructw?

Mleczarzom grozi fala bankructw?

Polska branża mleczarska zaapelowała do władz o podjęcie działań w związku z ciągłymi spadkami cen mleka.

Przedstawiciele polskich producentów mleka zaapelowali do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne zorganizowanie spotkania w związku z alarmującym spadkiem cen mleka. Branża obawia się fali bankructw.

Według mleczarzy ceny mleka utrzymują się w Polsce na niskim poziomie już od początku 2023 roku, a trend spadkowy z czerwca wskazuje na pogarszanie się sytuacji. Krajowa Rada Izb Rolniczych przypomina, że cena mleka w czerwcu wyniosła 193,58 złotych za hektolitr, co oznacza spadek o niemal 30 proc. w porównaniu do grudnia 2022 roku. Co gorsza eksperci przewidują, że mleko nadal będzie tanieć, a to może skutkować bankructwem wielu polskich gospodarstw produkujących mleko.

Mleczarze czekają na strategię

W związku z tym Zespół ds. Mleczarstwa, który składa się z najważniejszych organizacji branżowych, zaapelował o spotkanie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem.

Celem tego spotkania jest omówienie aktualnej kondycji rynku mleka w kontekście dotacji dla hodowców krów przyznawanych w 22 krajach członkowskich Unii Europejskiej, z wyłączeniem Polski. Obawa polega na tym, że brak takich dopłat może osłabić konkurencyjność polskiego mleczarstwa na globalnym rynku

– wyjaśniono.

Branża mleczarska liczy na to, że spotkanie z ministrem Telusem odbędzie się już wkrótce, a podczas niego uda się wypracować wspólną strategię mającą na celu ochronę i dalszy rozwój produkcji mleka w Polsce.

Źródło: KRIR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA