fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajMleczarzom grozi fala bankructw?

Mleczarzom grozi fala bankructw?

Polska branża mleczarska zaapelowała do władz o podjęcie działań w związku z ciągłymi spadkami cen mleka.

Przedstawiciele polskich producentów mleka zaapelowali do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne zorganizowanie spotkania w związku z alarmującym spadkiem cen mleka. Branża obawia się fali bankructw.

Według mleczarzy ceny mleka utrzymują się w Polsce na niskim poziomie już od początku 2023 roku, a trend spadkowy z czerwca wskazuje na pogarszanie się sytuacji. Krajowa Rada Izb Rolniczych przypomina, że cena mleka w czerwcu wyniosła 193,58 złotych za hektolitr, co oznacza spadek o niemal 30 proc. w porównaniu do grudnia 2022 roku. Co gorsza eksperci przewidują, że mleko nadal będzie tanieć, a to może skutkować bankructwem wielu polskich gospodarstw produkujących mleko.

Mleczarze czekają na strategię

W związku z tym Zespół ds. Mleczarstwa, który składa się z najważniejszych organizacji branżowych, zaapelował o spotkanie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem.

Celem tego spotkania jest omówienie aktualnej kondycji rynku mleka w kontekście dotacji dla hodowców krów przyznawanych w 22 krajach członkowskich Unii Europejskiej, z wyłączeniem Polski. Obawa polega na tym, że brak takich dopłat może osłabić konkurencyjność polskiego mleczarstwa na globalnym rynku

– wyjaśniono.

Branża mleczarska liczy na to, że spotkanie z ministrem Telusem odbędzie się już wkrótce, a podczas niego uda się wypracować wspólną strategię mającą na celu ochronę i dalszy rozwój produkcji mleka w Polsce.

Źródło: KRIR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA