fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajMleczarzom grozi fala bankructw?

Mleczarzom grozi fala bankructw?

Polska branża mleczarska zaapelowała do władz o podjęcie działań w związku z ciągłymi spadkami cen mleka.

Przedstawiciele polskich producentów mleka zaapelowali do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne zorganizowanie spotkania w związku z alarmującym spadkiem cen mleka. Branża obawia się fali bankructw.

Według mleczarzy ceny mleka utrzymują się w Polsce na niskim poziomie już od początku 2023 roku, a trend spadkowy z czerwca wskazuje na pogarszanie się sytuacji. Krajowa Rada Izb Rolniczych przypomina, że cena mleka w czerwcu wyniosła 193,58 złotych za hektolitr, co oznacza spadek o niemal 30 proc. w porównaniu do grudnia 2022 roku. Co gorsza eksperci przewidują, że mleko nadal będzie tanieć, a to może skutkować bankructwem wielu polskich gospodarstw produkujących mleko.

Mleczarze czekają na strategię

W związku z tym Zespół ds. Mleczarstwa, który składa się z najważniejszych organizacji branżowych, zaapelował o spotkanie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem.

Celem tego spotkania jest omówienie aktualnej kondycji rynku mleka w kontekście dotacji dla hodowców krów przyznawanych w 22 krajach członkowskich Unii Europejskiej, z wyłączeniem Polski. Obawa polega na tym, że brak takich dopłat może osłabić konkurencyjność polskiego mleczarstwa na globalnym rynku

– wyjaśniono.

Branża mleczarska liczy na to, że spotkanie z ministrem Telusem odbędzie się już wkrótce, a podczas niego uda się wypracować wspólną strategię mającą na celu ochronę i dalszy rozwój produkcji mleka w Polsce.

Źródło: KRIR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA