fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaKrajMobbing to coraz poważniejszy problem

Mobbing to coraz poważniejszy problem

W Polsce z roku na rok rośnie odsetek pracowników, którzy skarżą się na mobbing w pracy. Sytuacji nie wolno lekceważyć.

W 2023 roku przeszło 41 proc. osób doświadczyło mobbingu w pracy – wynika z najnowszego badania UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. To więcej niż jeszcze rok temu.

W sumie w tym roku z różnego rodzaju szykanami w pracy spotkało się 41,4 proc. przebadanych. W 2022 roku natomiast odsetek ten wynosił 40 proc. Polacy na pierwszym miejscu zachowań mobbingowych, które doświadczyli wymieniają przydzielanie im bezsensownych zadań, na co wskazało 10,3 proc. ankietowanych. Kolejne miejsca zajęły obmawianie i rozsiewanie plotek na ich temat (9,8 proc.) oraz wydawanie sprzecznych poleceń (9,6 proc.). Polacy często też skarżą się na komentarze świadczące o zazdrości lub zawiści (9 proc.), a także używanie krzyku, przekleństw i wyzwisk (8,4 proc.). Na przemoc fizyczną i znęcanie się fizyczne wskazało 2,1 proc. ankietowanych, a 1,4 proc. powiedziało, że padło ofiarą działań o podłożu seksualnym lub składano im propozycje seksualne.

Niestety problem nieodpowiednich zachowań w firmach wciąż często pozostaje tematem tabu. Pracownicy i pracowniczki doświadczający mobbingu lub będący jego świadkami wykazują obawy przed zgłaszaniem tego typu sytuacji i konsekwencjami takich zgłoszeń. Aby to zmienić, od wielu lat UE prowadzi inicjatywy mające na celu wykluczenie tego rodzaju zachowań. Polska w 2004 r. przyjęła ustawę o ogólnym zakresie działań mających na celu zapobieganie dyskryminacji. Ponadto w wielu firmach w Polsce wprowadzono własne polityki antymobbingowe

– powiedziała na łamach „Rzeczpospolitej” Anna Goreń, rzeczniczka Pracuj.pl.

Według ekspertki Pracuj.pl aż 54 proc. Polaków deklaruje, że odejdzie z pracy, jeśli w firmie wystąpią przypadki mobbingu. Dużym problemem szykan w pracy jest fakt, że wielu sytuacjach sprawca naruszeń pozostaje bezkarny, a nawet nie zdaje sobie sprawy, że działa sprzecznie z obowiązującymi normami. Polepszeniu sytuacji nie pomaga fakt, że ewentualne procesy sądowe dotyczące mobbingu trwają bardzo długo, a sami pracownicy często w ogóle nie decydują się na dochodzenie swoich praw drogą sądową – zamiast tego wolą odpuścić i poszukać pracy w innym miejscu.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA