W 2023 roku przeszło 41 proc. osób doświadczyło mobbingu w pracy – wynika z najnowszego badania UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. To więcej niż jeszcze rok temu.
W sumie w tym roku z różnego rodzaju szykanami w pracy spotkało się 41,4 proc. przebadanych. W 2022 roku natomiast odsetek ten wynosił 40 proc. Polacy na pierwszym miejscu zachowań mobbingowych, które doświadczyli wymieniają przydzielanie im bezsensownych zadań, na co wskazało 10,3 proc. ankietowanych. Kolejne miejsca zajęły obmawianie i rozsiewanie plotek na ich temat (9,8 proc.) oraz wydawanie sprzecznych poleceń (9,6 proc.). Polacy często też skarżą się na komentarze świadczące o zazdrości lub zawiści (9 proc.), a także używanie krzyku, przekleństw i wyzwisk (8,4 proc.). Na przemoc fizyczną i znęcanie się fizyczne wskazało 2,1 proc. ankietowanych, a 1,4 proc. powiedziało, że padło ofiarą działań o podłożu seksualnym lub składano im propozycje seksualne.
Niestety problem nieodpowiednich zachowań w firmach wciąż często pozostaje tematem tabu. Pracownicy i pracowniczki doświadczający mobbingu lub będący jego świadkami wykazują obawy przed zgłaszaniem tego typu sytuacji i konsekwencjami takich zgłoszeń. Aby to zmienić, od wielu lat UE prowadzi inicjatywy mające na celu wykluczenie tego rodzaju zachowań. Polska w 2004 r. przyjęła ustawę o ogólnym zakresie działań mających na celu zapobieganie dyskryminacji. Ponadto w wielu firmach w Polsce wprowadzono własne polityki antymobbingowe
– powiedziała na łamach „Rzeczpospolitej” Anna Goreń, rzeczniczka Pracuj.pl.
Według ekspertki Pracuj.pl aż 54 proc. Polaków deklaruje, że odejdzie z pracy, jeśli w firmie wystąpią przypadki mobbingu. Dużym problemem szykan w pracy jest fakt, że wielu sytuacjach sprawca naruszeń pozostaje bezkarny, a nawet nie zdaje sobie sprawy, że działa sprzecznie z obowiązującymi normami. Polepszeniu sytuacji nie pomaga fakt, że ewentualne procesy sądowe dotyczące mobbingu trwają bardzo długo, a sami pracownicy często w ogóle nie decydują się na dochodzenie swoich praw drogą sądową – zamiast tego wolą odpuścić i poszukać pracy w innym miejscu.