fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatNajwiększe zmartwienia Hiszpanów

Największe zmartwienia Hiszpanów

Gospodarka, a zwłaszcza inflacja oraz stopa bezrobocia są obecnie głównymi zmartwieniami Hiszpanów. Na poziomie europejskim aż 48 proc. mieszkańców Unii ocenia sytuację gospodarczą swojego kraju negatywnie – wynika z najnowszego Eurobarometru.

Co roku prezentowane jest badanie opinii publicznej realizowane na zlecenie Komisji Europejskiej (tzw. Eurobarometr), które analizuje najistotniejsze problemy obywateli Unii Europejskiej. Tym razem badanie wystartowało wcześniej, gdyż zwykle jego wyniki publikowane są w lutym. Po raz kolejny analiza została podzielona na bloki: sytuacja gospodarcza i oczekiwania na przyszłość; wybory europejskie, obywatelstwo europejskie i media; priorytety UE: ożywienie gospodarcze, wsparcie dla Ukrainy i energia.

Inflacja martwi najbardziej

W odniesieniu do pierwszego bloku – inflacja (w tym wzrost cen i kosztów życia) jest głównym zmartwieniem Hiszpanów, znacznie przewyższającym wszystkie inne czynniki (49 proc.). Sytuacja gospodarcza (24 proc.) i bezrobocie (23 proc.) są drugim i trzecim najważniejszym dla nich problemem. Na kolejnym miejscu plasuje się imigracja (14 proc. w porównaniu do 20 proc. dla całej Europy). W tym zakresie odnotowano wzrost zaniepokojenia w porównaniu z rokiem 2022.

Trzeba przyznać, że Hiszpania pozostaje jednym z krajów UE, w których imigracja osób spoza UE wzbudza najbardziej pozytywne odczucia (65 proc. ocenia ten proces pozytywnie), ustępując tu jedynie Szwecji (66 proc.). Średnia unijna wynosi 43 proc. Tak więc, jak pokazuje Eurobarometr, chociaż poziom zaniepokojenia imigracją wśród Hiszpanów wzrósł, to niekoniecznie towarzyszą mu negatywne odczucia co do istoty tego zjawiska.

Hiszpanie źle oceniają sytuację gospodarczą

Z drugiej strony aż 74 proc. Hiszpanów negatywnie ocenia obecną sytuację na rynku pracy i sytuację gospodarczą w kraju. Jeśli jednak porównamy aktualne dane z danymi zebranymi w poprzednim roku, obserwujemy poprawę nastrojów o pięć punktów. W każdym razie warto zauważyć, że ocena Hiszpanów co do sytuacji gospodarczej jest bardziej negatywna niż średnia europejska wynosząca 52 proc. Z drugiej strony aż 72 proc. Hiszpanów pozytywnie ocenia swoją osobistą sytuację na rynku pracy, a 64 proc. robi to samo w odniesieniu do sytuacji finansowej swojego gospodarstwa domowego. Oba te wskaźniki są odpowiednio: o jeden i dwa punkty procentowe wyższe od średniej europejskiej.

Jeśli chodzi o przyszłe oczekiwania dotyczące ogólnej sytuacji w ich krajach aż 34 proc. Hiszpanów jest pesymistami, a tylko 22 proc. optymistami; reszta respondentów uważa, że sytuacja kraju nie zmieni się. Europejczycy jako całość pozostają na bardzo podobnym poziomie – z 43 proc. ludzi ze stabilnymi oczekiwaniami, 34 proc. pesymistów i 20 proc. optymistów.

Dezinformacja na temat sytuacji w Europie

Przechodząc do drugiej części badania: trzech na czterech Hiszpanów (73 proc.) uważa, że obywatele są słabo lub nie są wcale poinformowani o sprawach europejskich. To wynik wyższy niż w całej UE (61 proc.). Z drugiej strony badanie pokazuje, że 39 proc. Hiszpanów ufa Parlamentowi Europejskiemu, choć jest to wciąż poniżej średniej UE (49 proc). Odsetek ten jest jednak wyższy niż w przypadku zaufania do hiszpańskiego parlamentu, które wynosi 25 proc.

Jeśli chodzi o media i poziom zaufania publicznego, to 68 proc. Hiszpanów nie ufa mediom, a swoje zaufanie do środków masowego przekazu deklaruje 30 proc. Wśród Europejczyków nieufność jest bardziej rozpowszechniona, choć na niższym poziomie w porównaniu z Hiszpanią. Aż 57 proc. Europejczyków nie ufa środkom masowego przekazu, w porównaniu z 39 proc. tych, którzy ufają. Ponadto 68 proc. Hiszpanów uważa, że informacje na tematy polityczne pozyskane z sieci społecznościowych nie są godne zaufania, zaś 18 proc. uważa je za wiarygodne.

Co więcej, ośmiu na dziesięciu Hiszpanów i Europejczyków uważa, że fałszywe wiadomości stanowią problem dla ich krajów (odpowiednio: 88 proc. i 77 proc.) i ogólnie dla demokracji (odpowiednio: 87 proc. i 81 proc.). Aż 80 proc. Hiszpanów i 68 proc. Europejczyków przyznało, że spotyka się z wiadomościami, które zniekształcają rzeczywistość.

Za wsparciem finansowym dla Ukrainy

Jeśli chodzi o trzeci blok dotyczący rosyjskiej inwazji na Ukrainę i rozszerzenia UE, siedmiu na dziesięciu Hiszpanów popiera ewentualne dalsze rozszerzenie UE o inne kraje w nadchodzących latach i zapewnia swoje wsparcie(73 proc. w porównaniu do 51 proc. dla całej Europy).

Duża część Hiszpanów (78 proc. w porównaniu do 71 proc. średniej europejskiej) opowiada się za udzieleniem wsparcia finansowego walczącej Ukrainie, a tylko 16 proc. sprzeciwiłoby się temu (mniej niż 24 proc. w całej UE). Podobnie 78 proc. Hiszpanów opowiada się za możliwością podejmowania większej liczby decyzji na szczeblu UE – to znacznie powyżej ogółu Europejczyków (55 proc.). Tylko 16 proc. Hiszpanów jest temu przeciwnych.

larazon.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA