fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatNajwiększe zmartwienia Hiszpanów

Największe zmartwienia Hiszpanów

Gospodarka, a zwłaszcza inflacja oraz stopa bezrobocia są obecnie głównymi zmartwieniami Hiszpanów. Na poziomie europejskim aż 48 proc. mieszkańców Unii ocenia sytuację gospodarczą swojego kraju negatywnie – wynika z najnowszego Eurobarometru.

Co roku prezentowane jest badanie opinii publicznej realizowane na zlecenie Komisji Europejskiej (tzw. Eurobarometr), które analizuje najistotniejsze problemy obywateli Unii Europejskiej. Tym razem badanie wystartowało wcześniej, gdyż zwykle jego wyniki publikowane są w lutym. Po raz kolejny analiza została podzielona na bloki: sytuacja gospodarcza i oczekiwania na przyszłość; wybory europejskie, obywatelstwo europejskie i media; priorytety UE: ożywienie gospodarcze, wsparcie dla Ukrainy i energia.

Inflacja martwi najbardziej

W odniesieniu do pierwszego bloku – inflacja (w tym wzrost cen i kosztów życia) jest głównym zmartwieniem Hiszpanów, znacznie przewyższającym wszystkie inne czynniki (49 proc.). Sytuacja gospodarcza (24 proc.) i bezrobocie (23 proc.) są drugim i trzecim najważniejszym dla nich problemem. Na kolejnym miejscu plasuje się imigracja (14 proc. w porównaniu do 20 proc. dla całej Europy). W tym zakresie odnotowano wzrost zaniepokojenia w porównaniu z rokiem 2022.

Trzeba przyznać, że Hiszpania pozostaje jednym z krajów UE, w których imigracja osób spoza UE wzbudza najbardziej pozytywne odczucia (65 proc. ocenia ten proces pozytywnie), ustępując tu jedynie Szwecji (66 proc.). Średnia unijna wynosi 43 proc. Tak więc, jak pokazuje Eurobarometr, chociaż poziom zaniepokojenia imigracją wśród Hiszpanów wzrósł, to niekoniecznie towarzyszą mu negatywne odczucia co do istoty tego zjawiska.

Hiszpanie źle oceniają sytuację gospodarczą

Z drugiej strony aż 74 proc. Hiszpanów negatywnie ocenia obecną sytuację na rynku pracy i sytuację gospodarczą w kraju. Jeśli jednak porównamy aktualne dane z danymi zebranymi w poprzednim roku, obserwujemy poprawę nastrojów o pięć punktów. W każdym razie warto zauważyć, że ocena Hiszpanów co do sytuacji gospodarczej jest bardziej negatywna niż średnia europejska wynosząca 52 proc. Z drugiej strony aż 72 proc. Hiszpanów pozytywnie ocenia swoją osobistą sytuację na rynku pracy, a 64 proc. robi to samo w odniesieniu do sytuacji finansowej swojego gospodarstwa domowego. Oba te wskaźniki są odpowiednio: o jeden i dwa punkty procentowe wyższe od średniej europejskiej.

Jeśli chodzi o przyszłe oczekiwania dotyczące ogólnej sytuacji w ich krajach aż 34 proc. Hiszpanów jest pesymistami, a tylko 22 proc. optymistami; reszta respondentów uważa, że sytuacja kraju nie zmieni się. Europejczycy jako całość pozostają na bardzo podobnym poziomie – z 43 proc. ludzi ze stabilnymi oczekiwaniami, 34 proc. pesymistów i 20 proc. optymistów.

Dezinformacja na temat sytuacji w Europie

Przechodząc do drugiej części badania: trzech na czterech Hiszpanów (73 proc.) uważa, że obywatele są słabo lub nie są wcale poinformowani o sprawach europejskich. To wynik wyższy niż w całej UE (61 proc.). Z drugiej strony badanie pokazuje, że 39 proc. Hiszpanów ufa Parlamentowi Europejskiemu, choć jest to wciąż poniżej średniej UE (49 proc). Odsetek ten jest jednak wyższy niż w przypadku zaufania do hiszpańskiego parlamentu, które wynosi 25 proc.

Jeśli chodzi o media i poziom zaufania publicznego, to 68 proc. Hiszpanów nie ufa mediom, a swoje zaufanie do środków masowego przekazu deklaruje 30 proc. Wśród Europejczyków nieufność jest bardziej rozpowszechniona, choć na niższym poziomie w porównaniu z Hiszpanią. Aż 57 proc. Europejczyków nie ufa środkom masowego przekazu, w porównaniu z 39 proc. tych, którzy ufają. Ponadto 68 proc. Hiszpanów uważa, że informacje na tematy polityczne pozyskane z sieci społecznościowych nie są godne zaufania, zaś 18 proc. uważa je za wiarygodne.

Co więcej, ośmiu na dziesięciu Hiszpanów i Europejczyków uważa, że fałszywe wiadomości stanowią problem dla ich krajów (odpowiednio: 88 proc. i 77 proc.) i ogólnie dla demokracji (odpowiednio: 87 proc. i 81 proc.). Aż 80 proc. Hiszpanów i 68 proc. Europejczyków przyznało, że spotyka się z wiadomościami, które zniekształcają rzeczywistość.

Za wsparciem finansowym dla Ukrainy

Jeśli chodzi o trzeci blok dotyczący rosyjskiej inwazji na Ukrainę i rozszerzenia UE, siedmiu na dziesięciu Hiszpanów popiera ewentualne dalsze rozszerzenie UE o inne kraje w nadchodzących latach i zapewnia swoje wsparcie(73 proc. w porównaniu do 51 proc. dla całej Europy).

Duża część Hiszpanów (78 proc. w porównaniu do 71 proc. średniej europejskiej) opowiada się za udzieleniem wsparcia finansowego walczącej Ukrainie, a tylko 16 proc. sprzeciwiłoby się temu (mniej niż 24 proc. w całej UE). Podobnie 78 proc. Hiszpanów opowiada się za możliwością podejmowania większej liczby decyzji na szczeblu UE – to znacznie powyżej ogółu Europejczyków (55 proc.). Tylko 16 proc. Hiszpanów jest temu przeciwnych.

larazon.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA

Gdzie w Europie najlepiej prowadzić biznes?

Małe i średnie przedsiębiorstwa są fundamentem europejskiej gospodarki. W 2023 r. w Unii działało ponad 24 mln takich firm. Aby zwiększać ich liczbę potrzebne jest sprzyjające przedsiębiorczości otoczenie. Które kraje tworzą najlepsze warunki dla przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA