fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaFinanseNajwyższa inflacja w XXI wieku

Najwyższa inflacja w XXI wieku

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji, które wskazują, że po raz pierwszy w XXI wieku osiągnęła ona poziom dwucyfrowy.

Z danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu były wyższe o 10,9 proc. w porównaniu do cen z marca 2021 r. To najwyższy wskaźnik od 2000 r., kiedy inflacja wynosiła 10,1 proc. W każdym kolejnym roku wskaźnik inflacji był jednocyfrowy. Ponadto najnowsze wyniki wskazują, że od lutego ceny wzrosły o 3,2 proc. i jest to najwyższy wzrost od 1996 r.

Od marca 2021 r. najbardziej podrożały paliwa, bo aż o 33 proc. oraz energia – o 23,9 proc. Dla porównania ceny żywności są wyższe o 9,2 proc.

Ekonomiści Narodowego Banku Polskiego prognozują, że z inflacją powyżej 3,5 proc. pozostaniemy do końca 2024 r. Podobnego zdania są analitycy Konfederacji Lewiatan.

Poza wysoką inflacją dodatkowym powodem do zmartwień – szczególnie dla kredytobiorców – są stopy procentowe. W przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej zdecyduje się na kolejną ich podwyżkę. Przewidywania mówią, że najpewniej stopy wzrosną o 50 punktów bazowych, czyli do 4 proc. Pesymiści przewidują natomiast podwyżkę nawet do 4,75 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA