fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatOrbán rozgrywa Unię Europejską, jak chce

Orbán rozgrywa Unię Europejską, jak chce

Premier Węgier osiąga kolejne cele dzięki zastosowaniu zdecydowanych działań wobec unijnych instytucji i innych państw członkowskich.

Najpierw Viktor Orbán uzyskał dla swojego państwa dostęp do zamrożonych dotychczas przez Brukselę ponad 10 miliardów euro na realizację polityki spójności. Niewiele później wymusił na Bułgarii wycofanie się z podatku, który był nałożony na rosyjski gaz płynący przez ten kraj m.in. na Węgry. 

Należąca do Unii Europejskiej od 2007 roku Bułgaria, nie należy obecnie do strefy Schengen. Trzy kraje UE wyrażały swój sprzeciw wobec jej dołączenia: Holandia, Austria i Węgry. Pierwsze dwa państwa odwołały już wcześniej swoje weto w tej sprawie. Budapeszt zapowiedział, że zrobi to, ale pod warunkiem wycofania się przez Sofię z podatku, którym kilka miesięcy temu obłożono rosyjski gaz płynący do Europy. 

W połowie października bułgarskie władze wprowadziły opłatę mającą na celu ograniczenie dostawy gazu z Rosji. Chodzi tu o surowiec, który płynie gazociągiem TurkStream przez ich kraj na Węgry, do Macedonii Północnej i Serbii. 

Bułgaria ugięła się pod żądaniami Węgier i jej władze już anulowały podatek od rosyjskiego gazu, a tym samym uzyskają zgodę na wejście do strefy Schengen. 

Reuter, barrons.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA