fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajOrganizacje pożytku publicznego odejdą w niepamięć?

Organizacje pożytku publicznego odejdą w niepamięć?

Polskie organizacje pożytku publicznego mają poważne problemy, bo brakuje im pieniędzy, ale przede wszystkim wolontariuszy.

Organizacje pożytku publicznego borykają się z brakiem pieniędzy, wzrostem inflacji oraz brakiem chętnych do pomocy – alarmuje portal Newseria Biznes. Nie pomogła też zmiana prawa, po której podatnicy mogą przekazać wybranej organizacji 1,5 zamiast 1 proc. swojego podatku dochodowego.

Kłopotem dla organizacji pożytku publicznego jest wysoka inflacja, która sprawia, że otrzymywane odpisy podatkowe przestają starczać na normalne funkcjonowanie.

Zmieniły się kwestie podatkowe i w tej chwili na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego można przekazać nie 1 proc., ale 1,5 proc. swojego podatku. Jednak wbrew pozorom to wcale nie jest zmiana na dobre. Wcześniej ten 1 proc. podatku mogli odprowadzać wszyscy, którzy zarabiali minimum 3 tys. zł. Natomiast teraz kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł, co w praktyce oznacza, że bardzo wiele osób, które do tej pory wspierały nas kwotami 2, 5, 10 czy 20 zł, w tej chwili nie może już przekazać nam procenta swojego podatku

– wyjaśniła agencji Newseria Biznes Anna Zielińska z Fundacji Viva!

Poza problemami finansowymi polskie organizacje pożytku publicznego narzekają też na spadek zaangażowania wolontariuszy. Sytuacja uległa pogorszeniu w trakcie pandemii koronawirusa, kiedy wiele aktywności odbywało się online i teraz większość różnego rodzaju działalności prowadzonych „na żywo” nie może znaleźć chętnych zarówno do ich współorganizacji, jak i nawet do samego uczestniczenia w nich.

Źródło: Newseria Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA