fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajOrganizacje pożytku publicznego odejdą w niepamięć?

Organizacje pożytku publicznego odejdą w niepamięć?

Polskie organizacje pożytku publicznego mają poważne problemy, bo brakuje im pieniędzy, ale przede wszystkim wolontariuszy.

Organizacje pożytku publicznego borykają się z brakiem pieniędzy, wzrostem inflacji oraz brakiem chętnych do pomocy – alarmuje portal Newseria Biznes. Nie pomogła też zmiana prawa, po której podatnicy mogą przekazać wybranej organizacji 1,5 zamiast 1 proc. swojego podatku dochodowego.

Kłopotem dla organizacji pożytku publicznego jest wysoka inflacja, która sprawia, że otrzymywane odpisy podatkowe przestają starczać na normalne funkcjonowanie.

Zmieniły się kwestie podatkowe i w tej chwili na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego można przekazać nie 1 proc., ale 1,5 proc. swojego podatku. Jednak wbrew pozorom to wcale nie jest zmiana na dobre. Wcześniej ten 1 proc. podatku mogli odprowadzać wszyscy, którzy zarabiali minimum 3 tys. zł. Natomiast teraz kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł, co w praktyce oznacza, że bardzo wiele osób, które do tej pory wspierały nas kwotami 2, 5, 10 czy 20 zł, w tej chwili nie może już przekazać nam procenta swojego podatku

– wyjaśniła agencji Newseria Biznes Anna Zielińska z Fundacji Viva!

Poza problemami finansowymi polskie organizacje pożytku publicznego narzekają też na spadek zaangażowania wolontariuszy. Sytuacja uległa pogorszeniu w trakcie pandemii koronawirusa, kiedy wiele aktywności odbywało się online i teraz większość różnego rodzaju działalności prowadzonych „na żywo” nie może znaleźć chętnych zarówno do ich współorganizacji, jak i nawet do samego uczestniczenia w nich.

Źródło: Newseria Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA