fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajPiS proponuje ustawę deregulacyjną

PiS proponuje ustawę deregulacyjną

Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy deregulacyjnej, który złożono w imieniu Prawa i Sprawiedliwości. Według pomysłodawców zmian są one powszechnie oczekiwane.

W Sejmie pojawiła się propozycja ustawy deregulacyjnej, która zawiera 27 zmian. Wnioskodawcy twierdzą, że to ważny projekt dla całej Polski, ponieważ wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu grup obywateli, stowarzyszeń oraz organizacji przedsiębiorców.

Przedstawicielem wnioskodawców jest Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, który na portalu X zdradził, że wśród propozycji znalazły się takie rozwiązania, jak obniżenie z 23 do 5 proc. podatku VAT na odzież i obuwie dziecięce, podwyższenie z 2 do 3 mln euro kwoty, do której można rozliczać się podatkiem ryczałtowym, a także określenie rocznego (w miejsce miesięcznego) progu, do którego możliwe jest prowadzenie działalności nieewidencjonowanej.

Proponowane zmiany poszerzają konstytucyjnie zagwarantowane wolności obywateli i przedsiębiorców: wolność prowadzenia działalności gospodarczej, wolność osobistą. Wzmacniają realizację prawa własności. Redukują biurokrację, która hamuje rozwój i uprzykrza życie

– napisał na portalu X poseł Wróblewski.

Jeśli chodzi o ZUS, to w projekcie zaproponowano zniesieniu limitu czasowego korzystania z małego ZUS plus oraz wzmocnienie pozycji obywateli i przedsiębiorców w razie ich sporów z ZUS-em. Lista zawiera również trzykrotne (ze 100 do 300 tys. zł) zwiększenie progu dla prowadzenie tzw. uproszczonej księgowości przez organizacje pozarządowe, a także złagodzenie formy, która musi być zachowana przy zawieraniu umowy leasingu – w miejsce obowiązującej pod rygorem nieważności formy pisemnej proponuje się wprowadzenie formy dokumentowej. Co ciekawe, jednym z pomysłów jest też możliwość czasowego wycofania z ruchu dowolnego pojazdu.

Listę propozycji zamykają eliminacja uznaniowości przy wydawaniu przez komendantów policji pozwolenia na broń oraz możliwość orzekania przez samorządowe kolegia odwoławcze w niektórych sprawach w składach jednoosobowych i obradowania w trybie zdalnym.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA