fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajPodatnicy dopłacą do... potańcówek wiejskich

Podatnicy dopłacą do… potańcówek wiejskich

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił program grantowy o nazwie Potańcówki Wiejskie. Na uczestników czekają pieniądze. Program ma wspierać integrację społeczności i kultywowanie wiejskich tradycji.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił program Potańcówki Wiejskie, w ramach którego na organizację takiej imprezy będzie można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 10 tysięcy złotych. Potańcówki, które mają być zorganizowane w ramach programu, odbędą się jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Potańcówki wiejskie promocją tradycji

NIKiDW tłumaczy, że celem tego programu grantowego jest wspieranie spotkań społeczności. Poza tym Instytut chce pokazać młodym ludziom wartość lokalnych tradycji, a także wspierać artystów w kultywowaniu tradycyjnej muzyki polskiej wsi.

Dofinansowujemy organizację potańcówek na obszarach wiejskich. Naszym założeniem jest upowszechnianie idei organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa oraz utrwalenie lokalnego repertuaru muzyki wiejskiej, dlatego też warunkiem uczestnictwa jest nawiązanie współpracy z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej, w odniesieniu do miejsca realizacji potańcówki

– poinformowano w informacji prasowej Instytutu.

Zgodnie z założeniami o dofinansowanie starać się mogą koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, samorządowe instytucje kultury oraz inne organizacje pozarządowe. W sumie w ramach programu Potańcówki Wiejskie będzie można uzyskać dofinansowanie na poziomie 100 proc., a maksymalna kwota to 10 tysięcy złotych.

Nabór wniosków będzie trwał od 22 maja do 16 czerwca, a następnie zostaną one poddane ocenie formalnej i merytorycznej. Wnioski można składać tylko elektronicznie za pomocą generatora wniosków Witkac. Lista podmiotów, które otrzymają dofinansowanie, zostanie ogłoszona na koniec lipca. Instytut chce, aby potańcówki były organizowane od sierpnia do października 2023 roku, czyli tuż przed zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi to instytucja powstała w październiku 2019 roku. Podlega ona Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: NIKiDW
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA