Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił program Potańcówki Wiejskie, w ramach którego na organizację takiej imprezy będzie można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 10 tysięcy złotych. Potańcówki, które mają być zorganizowane w ramach programu, odbędą się jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
Potańcówki wiejskie promocją tradycji
NIKiDW tłumaczy, że celem tego programu grantowego jest wspieranie spotkań społeczności. Poza tym Instytut chce pokazać młodym ludziom wartość lokalnych tradycji, a także wspierać artystów w kultywowaniu tradycyjnej muzyki polskiej wsi.
Dofinansowujemy organizację potańcówek na obszarach wiejskich. Naszym założeniem jest upowszechnianie idei organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa oraz utrwalenie lokalnego repertuaru muzyki wiejskiej, dlatego też warunkiem uczestnictwa jest nawiązanie współpracy z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej, w odniesieniu do miejsca realizacji potańcówki
– poinformowano w informacji prasowej Instytutu.
Zgodnie z założeniami o dofinansowanie starać się mogą koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, samorządowe instytucje kultury oraz inne organizacje pozarządowe. W sumie w ramach programu Potańcówki Wiejskie będzie można uzyskać dofinansowanie na poziomie 100 proc., a maksymalna kwota to 10 tysięcy złotych.
Nabór wniosków będzie trwał od 22 maja do 16 czerwca, a następnie zostaną one poddane ocenie formalnej i merytorycznej. Wnioski można składać tylko elektronicznie za pomocą generatora wniosków Witkac. Lista podmiotów, które otrzymają dofinansowanie, zostanie ogłoszona na koniec lipca. Instytut chce, aby potańcówki były organizowane od sierpnia do października 2023 roku, czyli tuż przed zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi to instytucja powstała w październiku 2019 roku. Podlega ona Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.