fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPodatnicy dopłacą do... potańcówek wiejskich

Podatnicy dopłacą do… potańcówek wiejskich

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił program grantowy o nazwie Potańcówki Wiejskie. Na uczestników czekają pieniądze. Program ma wspierać integrację społeczności i kultywowanie wiejskich tradycji.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił program Potańcówki Wiejskie, w ramach którego na organizację takiej imprezy będzie można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 10 tysięcy złotych. Potańcówki, które mają być zorganizowane w ramach programu, odbędą się jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Potańcówki wiejskie promocją tradycji

NIKiDW tłumaczy, że celem tego programu grantowego jest wspieranie spotkań społeczności. Poza tym Instytut chce pokazać młodym ludziom wartość lokalnych tradycji, a także wspierać artystów w kultywowaniu tradycyjnej muzyki polskiej wsi.

Dofinansowujemy organizację potańcówek na obszarach wiejskich. Naszym założeniem jest upowszechnianie idei organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa oraz utrwalenie lokalnego repertuaru muzyki wiejskiej, dlatego też warunkiem uczestnictwa jest nawiązanie współpracy z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej, w odniesieniu do miejsca realizacji potańcówki

– poinformowano w informacji prasowej Instytutu.

Zgodnie z założeniami o dofinansowanie starać się mogą koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, samorządowe instytucje kultury oraz inne organizacje pozarządowe. W sumie w ramach programu Potańcówki Wiejskie będzie można uzyskać dofinansowanie na poziomie 100 proc., a maksymalna kwota to 10 tysięcy złotych.

Nabór wniosków będzie trwał od 22 maja do 16 czerwca, a następnie zostaną one poddane ocenie formalnej i merytorycznej. Wnioski można składać tylko elektronicznie za pomocą generatora wniosków Witkac. Lista podmiotów, które otrzymają dofinansowanie, zostanie ogłoszona na koniec lipca. Instytut chce, aby potańcówki były organizowane od sierpnia do października 2023 roku, czyli tuż przed zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi to instytucja powstała w październiku 2019 roku. Podlega ona Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: NIKiDW
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA