fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPodróbki słono kosztują unijną i polską gospodarkę

Podróbki słono kosztują unijną i polską gospodarkę

Podrabianie produktów odzieżowych, kosmetycznych i zabawek każdego roku kosztują polską gospodarkę nawet kilkanaście tysięcy miejsc pracy.

Polska traci rocznie około 18 tys. miejsc pracy z powodu podrabiania produktów w sektorach odzieżowym, kosmetycznym i zabawkarskim – wynika z badania Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). W skali całej Unii Europejskiej mowa natomiast o nawet 200 tys. miejsc pracy.

Przeprowadzone przez EUIPO badanie tendencji sprzedaży w tych trzech sektorach uwypukla skalę wpływu podrabiania towarów na legalnie działające przedsiębiorstwa, które są dotknięte spadkiem sprzedaży, czego bezpośrednim rezultatem jest zmniejszenie liczby zatrudnianych osób. Jak wynika ze sprawozdania Niemcy, jako największy rynek konsumencki w UE, tracą prawie 40 000 miejsc pracy. Straty w sektorach odzieżowym, kosmetycznym i zabawek ponoszą także inne duże kraje, w tym Włochy (24 241), Polska (18 244), Hiszpania (15 044) i Francja (14 427)

– napisano w raporcie EUIPO.

Raport EUIPO wykazał, że fałszywe towary z tych trzech sektorów dla legalnych producentów europejskich oznaczały stratę 16 mld euro rocznej sprzedaży i to tylko za lata 2018-2021. Największe straty –  bo aż 12 mld euro – pod względem wartości bezwzględnych to skutek podrabiania odzieży. Kolejne są kosmetyki i zabawki – odpowiednio 3 mld i 1 mld euro. Największe straty poniosły Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Austria, gdzie sprzedaż towarów oryginalnych zmniejszyła się o prawie 8 mld euro.

Najbardziej dotknięty podróbkami jest sektor zabawkarski, bo w całej Unii poniósł on straty w wysokości 8,7 proc. całkowitej sprzedaży. Najwięcej na podrabianych zabawkach straciły Niemcy, bo mowa tutaj aż o 334 mln euro sprzedaży. Straty te stanowią jedną trzecią całej utraconej sprzedaży w UE w sektorze zabawkarskim.

Przemysł odzieżowy i obuwniczy, największy sektor analizowany w tym badaniu pod względem sprzedaży, ponosi w Europie straty na poziomie około 5 proc., a w przypadku sektora kosmetycznego jest to mniej niż 5 proc. W tej ostatniej kategorii najbardziej ucierpiał francuski przemysł kosmetyczny, który odnotował straty w sprzedaży w wysokości 800 mln euro rocznie.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA