fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaFinansePolacy biorą coraz więcej pożyczek

Polacy biorą coraz więcej pożyczek

W maju 2023 roku Polacy wzięli zdecydowanie więcej pożyczek niż rok temu, a także wyraźnie wzrosła ich wartość.

Według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej, w maju bieżącego roku firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 500,1 tys. nowych pożyczek o wartości 1,029 mld zł. Oznacza to, że w porównaniu do maja 2022 r. udzielono o 58,2 proc. więcej pożyczek, a ich kwota była wyższa o 32,1 proc.

Analitycy BIK tłumaczą, że wzrosty zanotowane w maju mogą być częściowo podyktowane wejściem w życie Ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałaniu lichwie. W efekcie nowych przepisów od 18 maja informacje o pożyczkach zaczęły raportować nowe firmy, które rozpoczęły współpracę z BIK, a równocześnie firmy dotychczas współpracujące z BIK przekazały mu transakcje, które według poprzednich regulacji nie musiały być zgłaszane.

W maju 2023 r. 41,3 proc. wartości nowo udzielonych pożyczek firmy pożyczkowe przyznały na kwoty powyżej 5 tys. zł, które w ujęciu liczbowym stanowiły jednak tylko 8,7 proc. W ujęciu liczbowym dominowały pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowiły 57 proc. liczby przyznanego finansowania. W ujęciu wartościowym pożyczki na kwoty do 1 tys. zł miały jedynie 14,5-proc. udział w sprzedaży

– wyliczono w informacji prasowej BIK.

W komunikacie podkreślono, że w badanym okresie średnia wartość nowej pożyczki pozabankowej wynosiła 1832 zł. Oznacza to, że była ona o niespełna 20 proc. niższa od przeciętnej pożyczki z maja 2022 r.

Podsumowując – od stycznia do końca maja 2023 r. firmy pożyczkowe w Polsce udzieliły w sumie 1574,2 tys. pożyczek, czyli o 10,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Ich łączna wartość przekroczyła 4,1 mld złotych i była wyższa o prawie 18 proc. względem pierwszych pięciu miesięcy roku 2022.

Źródło: BIK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA