fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaFinansePolacy biorą coraz więcej pożyczek

Polacy biorą coraz więcej pożyczek

W maju 2023 roku Polacy wzięli zdecydowanie więcej pożyczek niż rok temu, a także wyraźnie wzrosła ich wartość.

Według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej, w maju bieżącego roku firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 500,1 tys. nowych pożyczek o wartości 1,029 mld zł. Oznacza to, że w porównaniu do maja 2022 r. udzielono o 58,2 proc. więcej pożyczek, a ich kwota była wyższa o 32,1 proc.

Analitycy BIK tłumaczą, że wzrosty zanotowane w maju mogą być częściowo podyktowane wejściem w życie Ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałaniu lichwie. W efekcie nowych przepisów od 18 maja informacje o pożyczkach zaczęły raportować nowe firmy, które rozpoczęły współpracę z BIK, a równocześnie firmy dotychczas współpracujące z BIK przekazały mu transakcje, które według poprzednich regulacji nie musiały być zgłaszane.

W maju 2023 r. 41,3 proc. wartości nowo udzielonych pożyczek firmy pożyczkowe przyznały na kwoty powyżej 5 tys. zł, które w ujęciu liczbowym stanowiły jednak tylko 8,7 proc. W ujęciu liczbowym dominowały pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowiły 57 proc. liczby przyznanego finansowania. W ujęciu wartościowym pożyczki na kwoty do 1 tys. zł miały jedynie 14,5-proc. udział w sprzedaży

– wyliczono w informacji prasowej BIK.

W komunikacie podkreślono, że w badanym okresie średnia wartość nowej pożyczki pozabankowej wynosiła 1832 zł. Oznacza to, że była ona o niespełna 20 proc. niższa od przeciętnej pożyczki z maja 2022 r.

Podsumowując – od stycznia do końca maja 2023 r. firmy pożyczkowe w Polsce udzieliły w sumie 1574,2 tys. pożyczek, czyli o 10,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Ich łączna wartość przekroczyła 4,1 mld złotych i była wyższa o prawie 18 proc. względem pierwszych pięciu miesięcy roku 2022.

Źródło: BIK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA