fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajPolacy chcą powrotu lekcji z ekonomii

Polacy chcą powrotu lekcji z ekonomii

Zdecydowana większość Polaków chciałaby, żeby do szkół wprowadzone zostały lekcje z ekonomi i i finansów.

Aż 86 proc. Polaków popiera wprowadzenie do szkół lekcji z ekonomi i finansów – wynika z badania o wiedzy finansowej rodaków przeprowadzonego na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Wzrosło też zainteresowanie Polaków taką wiedzą. „Zdecydowanie za” powrotem obowiązkowych lekcji wiedzy ekonomicznej jest 29 proc. Polaków, a „raczej za” – 57 proc. Przeciwko powrotowi takich zajęć od szkół jest tylko 14 proc. ankietowanych, w tym 1 proc. jest „zdecydowanie” na nie.

Prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego zauważyła, że częściej zwolennikami takiego rozwiązania są osoby, które już mają dużą wiedzę.

Jednym z wyjaśnień może być to, że osoby, które mają dużą wiedzę w tym zakresie, mają równocześnie większą świadomość, że taka wiedza przydaje się w codziennym życiu, a jej brak może być źródłem różnych kłopotów

– powiedziała prof. Maison.

Ekonomia jest interesująca

Co istotne, niemal dwukrotnie wzrosła liczba Polaków, którzy uważają, że wiedza ekonomiczna jest interesująca – w 2009 r. taką opinię wyrażało 27 proc. ankietowanych, a obecnie aż 43 proc. Z drugiej strony prawie dwukrotnie spadł odsetek Polaków, którzy uważają ekonomię za nudną (z 33 proc. w 2009 r. do 17 proc. w 2024 r.).

Poza tm 54 proc. Polaków sądzi, że poszerzenie ich obecnej wiedzy finansowej byłoby dla nich przydatne i częściej taką opinię wyrażają mężczyźni, osoby w wieku 35-44 lat i z wyższym wykształceniem.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA